- Rolnictwo
Zasubskrybuj magazyn, wybierz kategorie aby przed innymi otrzymywać aktualności i oferty produktowe
Bycie „fit” ma swoje zalety, przynajmniej jeśli chodzi o olej silnikowy. W tym artykule podzielimy się wiedzą na temat olejów o niskich lepkościach i generalnie o smarowaniu pojazdów osobowych i ciężarowych. Poniżej przeczytasz o lepszej ochronie, niższym zużyciu paliwa i o tak zwanym „ciepłym garażu w puszce”. Pisząc szczupłe oleje, mamy na myśli oleje o niższej lepkości.
Nie ma żadnego powodu abyś musiał używać „grubych” olejów w twojej flocie pojazdów ciężarowych. Przeciwnie, oleje w klasach lepkości 5W lub 10W zapewniają lepsze smarowanie niż oleje w klasie 15W. Olej o niższej lepkości szybciej dociera do węzłów tarcia i smaruje bardziej efektywnie niż ten o wyższej lepkości. Zmniejszone zużycie może przełożyć się także na obniżenie zużycia paliwa.
Oleje przeznaczone do ekologicznych silników chronią systemy oczyszczania spalin w sprzęcie budowlanym i innych pojazdach użytkowych. Właściwy olej zapobiega ryzyku zablokowania filtrów cząstek stałych.
W silniku pojazdów użytkowych, każde obniżenie klasy lepkości umożliwia rozruch w temperaturze o 5 oC niższej. Tak więc w bardzo mroźny zimowy dzień olej w klasie 5W umożliwia rozruch w temperaturze o 10 oC niższej niż olej w klasie 15W.
Z „cieńszym” olejem unikniesz rozgrzewania silnika na biegu jałowym. Taki olej poprawia zdolność silnika do rozruchu oraz redukuje zużycie w zimne dni i dlatego jest nazwany „ciepłym garażem w puszcze”. I oczywiście brak konieczności pracy silnika na biegu jałowym to dobra wiadomość dla twoich finansów i środowiska.
Olej pokonuje dystans 9,5 metra krążąc we wszystkich zakamarkach silnika. W konsekwencji, brak sadzy i produktów utleniania jest krytyczne, aby utrzymać odpowiedni przepływ oleju. Dzięki ciągłej cyrkulacji, przez każdy element silnika przepływa 135 litrów oleju na minutę.
Ważne jest, żeby nie tylko dolewać płynu do układu chłodzenia, ale także dokonywać wymian. Najwyższej jakości płyny dobrze jest zmieniać regularnie co 3-5 lat. Płyny „ekonomiczne” idealnie jest zmieniać co roku. Wymiana płynu w układzie chłodzenia zapewnia ochronę antykorozyjną i zapewnia sprawne działanie pompy wody.
Wynika to z zaostrzania norm emisji spalin nakładane na pojazdy ciężarowe przez ostatnie 30 lat, np. obniżenie emisji tlenków azotu aż o 90%. Osiągnięto to dzięki znacznym zmianom w konstrukcji silników, które wymogły zmiany także w technologii olejów silnikowych. Muszą sobie radzić w coraz trudniejszych warunkach pracy oraz chronić systemy oczyszczania spalin, przede wszystkim filtry cząstek stałych.
Jeśli przywykłeś do tworzących się oleistych grudek w twojej skrzyni biegów, jest bardzo prosty sposób, aby tego uniknąć. W tylnym moście, ale także w skrzyni biegów cieńsze oleje pomagają redukować zużycie i ograniczyć konsumpcję paliwa.