Elon Musk i jego Tesla

1644 wyświetleń

Miliarder, jeden z najbardziej wpływowych ludzi na świecie, innowator, który w kilka lat odmienił oblicze biznesu, łącząc go – jak nikt inny – z nauką i technologią. Trudno wyobrazić sobie jakiegokolwiek innego przedsiębiorcę, który jednym tweetem potrafiłaby wygenerować tak ogromne straty lub zyski. O kim mowa? Oczywiście o Elonie Musku. Dziś przyjrzymy się jemu oraz jego motoryzacyjnemu „potomkowi” – Tesli.

Czy wiesz, że…
  • Elon Musk swoje pierwsze duże przedsiębiorstwo założył w wieku 26 lat.
  • Strategią firmy Tesla Motors było wypuszczenie na rynek drogiego modelu auta, z którego zyski pozwolą na produkcję elektrycznych samochodów  dostępnych dla każdego.
  • Tesla Inc. to dziś nie tylko innowacyjne pojazdy elektryczne, ale także produkty służące magazynowaniu energii.

Tesla Inc – od technologii dla wybranych do samochodów ekologicznych dla każdego

Elon Musk urodził się w 1971 roku w Pretorii w Republice Południowej Afryki. Zamiłowanie do nauk ścisłych z pewnością odziedziczył po ojcu, Errolu Musku, który posiadał inżynierskie wykształcenie. Matka Elona, Maye Musk jest modelką i dietetyczką urodzoną w Kanadzie. Tam też po osiągnięciu pełnoletności wyemigrował Elon Musk. Chcąc uniknąć obowiązkowej służby wojskowej w rodzinnym RPA, przeniósł się do chłodnego północnoamerykańskiego państwa, skąd później miał ambicję ruszyć dalej – tym razem na podbój USA.

Młody Musk już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie naukami inżynieryjnymi i nowymi technologiami. W wieku 10 lat, gdy otrzymał swój pierwszy komputer, zamiast grać w gry – programował.
A już dwa lata później spieniężył za około 500 dolarów własne dobro intelektualne – grę komputerową o nazwie Blastar.

Początki dorosłego życia nie były łatwe, wypełnione fizyczną i ciężką pracą. Po przeprowadzce do Kanady, Elon Musk pracował u swojego kuzyna – na farmie w Swift Current. Tam zajmował się m.in. czyszczeniem kotłów i pracą w tartaku. Dwa lata później rozpoczął pracę w banku na stanowisku specjalisty IT.
To zajęcie także nie satysfakcjonowało go na tyle, by na dłużej zapuścił tam korzenie. Starał się o przyjęcie do University of Pennsylvania, gdzie wkrótce otrzymał stypendium. Była to dla niego przepustka do lepszego życia w USA. W 1992 roku, mając 22 lata, Elon Musk skupił się na zdobywaniu wiedzy, z myślą o realizowaniu swojego amerykańskiego snu.

Pierwsze sukcesy związane z nauką przyszły mu szybko i łatwo. Niebawem uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie ekonomii na wydziale Wharton Business School, a – przedłużywszy naukę o kolejny rok – zyskał jeszcze jeden taki sam tytuł, tym razem w dziedzinie fizyki. Te doświadczenia rozochociły młodego pasjonata nauk ścisłych na tyle, że w 1995 roku rozpoczął kolejne studia – na wydziale fizyki na prestiżowym Stanford University.

Po dwóch latach studiowania Musk porzucił uczelnię, by założyć własną firmę – firmę Zip2. Była to jedna z pierwszych usług internetowych oferujących dostęp do map i funkcji nawigacji. I zarazem preludium do wielu jego późniejszych przedsiębiorstw: PayPal, SpaceX, Neuralink, The Boring Company oraz Tesla Inc. To ostatnie jest szczególnie obiecujące, jeśli mowa o przyszłości motoryzacji.

Prototyp, który zapoczątkował zmianę w motoryzacji

Tesla Inc. (do 2016 – Tesla Motors) to powstałe w 2003 roku amerykańskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w wytwarzaniu w pełni elektrycznych pojazdów osobowych, takich jak auta sportowe, pick-upy czy SUV-y. Elon Musk jest jednym ze współzałożycieli tej firmy, dyrektorem generalnym (od 2008 roku), a zarazem głównym pomysłodawcą najbardziej flagowych produktów.

Pierwszym wielkim sukcesem produkcyjnym Tesla Inc. było wypuszczenie swojego samochodu sportowego w całości napędzanego energią elektryczną – był to model Tesla Roadster.

Pięć lat – tyle trwały prace nad inicjacyjnym dziełem. Daleko mu było jednak do aut, jakie dziś widuje się na ulicach europejskich i amerykańskich miast. Pokazane w 2008 roku auto było wyprodukowane w limitowanym nakładzie, z myślą o najbogatszych nabywcach. Cena 200 – 250 tysięcy USD może wysoka, ale nie miała służyć jedynie zwiększeniu wpływów. Chodziło o pozyskanie funduszy na badania i projektowanie tańszych modeli.
Można więc powiedzieć, że Roadster był kosztownym prototypem, który otworzył drogę do rozwoju przedsiębiorstwa.

Taki pomysł okazał się sukcesem, a już sprzedawany od 2012 roku Model S, czyli czterodrzwiowy rodzinny sedan, kosztował w najtańszej wersji połowę tego, co sportowy poprzednik. Już dwa lata później zainteresowani nabywcy mogli zakupić wariant z dwoma silnikami elektrycznymi, który pozwalał na osiągnięcie 100 km/h w 3,2 s.

Mniej więcej w 2014 roku podjęto też decyzję, że każdy produkowany w przyszłości pojazd Tesla ma dysponować systemem aktywnej prewencji kolizji oraz Autopilotem (dostępnym za dopłatą).
To ostatnie stanowi zresztą odważny krok w kierunku samochodów w pełni autonomicznych, które również są specjalnością w portfolio marki.

Kolejnym pojazdem, opuszczającym fabryki ówczesnego Tesla Motors był crossover Model X – powstały z inspiracji Modelem S samochód z napędem na cztery koła i dwoma silnikami elektrycznymi. Jeszcze bardziej ekonomiczną wersją Tesli miał być Model 3, zaprezentowany w 2016 roku i wypuszczony na rynek rok później. W porównaniu z wartością 200 czy nawet 100 tysięcy, kwota 35 tysięcy wydawała się już naprawdę znośna i dostępna dla większości klientów.

W roku 2019 odbyły się dwie premiery kolejnych nowych pojazdów – na wiosnę średniej wielkości crossovera Model Y, a jesienią dużego pickupa o dość futurystycznej nazwie: Cybertruck.

Szybka droga na szczyt

Firma, która na dobre rozwinęła skrzydła około 2012 roku, w zaledwie dekadę osiągnęła sukces, którego mógłby pozazdrościć sam Henry Ford. Dla przykładu, we wrześniu 2017 roku globalna sprzedaż Tesli przekroczyła 250 tysięcy sztuk, a rok wcześniej marka sprzedała już samochody o wartości 1 miliarda USD w Chinach – największym na świecie rynku pojazdów elektrycznych.
Widać to również w kontekście wartości giełdowej, która na początku 2021 roku wynosiła 700 miliardów USD2.

Innowacje na miarę drugiej dekady XXI wieku

Jedną z największych zalet Elona Muska jest innowacyjność, umiejętność łączenia zysku z nowatorskimi odkryciami i odważne spoglądanie w przyszłość. Ale też odwaga do robienia tego, co uznaje za słuszną wizję biznesową.

Opracowywane przez niego elektryczne układy napędowe nie są jedynie komponentami dla pojazdów Tesla.
Mają one być udostępnione do sprzedaży – po to, by inne przedsiębiorstwa mogły tworzyć własne modele ekologicznych aut, bez potrzeby tworzenia ich od zera.

Tesla nie ustaje również w działaniach wizerunkowych, dążąc do tego, by była postrzegana jako marka innowacyjna, wyznaczająca trendy technologiczne. Dlatego od 2015 roku auta z charakterystycznym „T” w logo wyposażone są w takie nowinki jak interaktywne wyświetlacze wspomagające bezpieczeństwo, zaawansowanego autopilota czy sieć ładującą.
Na uwagę zasługuje także oprogramowanie Tesli. Od aktualizacji 9.0 pozwala ono na granie w gry, przy czym za kontroler ma służyć… sam kierowca, oczywiście tylko podczas postoju.

Idea stojąca za Teslą

Elon Musk, jako współzałożyciel i prezes Tesla Inc., jest zarazem autorem głównej biznesowej strategii przedsiębiorstwa. Zarządza inżynierią i ogólnoświatową produkcją pojazdów elektrycznych, projektowaniem produktów, a wreszcie rozwijaniem rozwiązań z zakresu energii słonecznej marki.

Wspomniana strategia produkcji Tesli obejmuje wysoki stopień integracji pionowej (własna produkcja komponentów i infrastruktury do ładowania) i opiera się na efekcie skali – powstaje dużo fabryk i salonów sprzedaży w każdym zakątku świata. Początkowe pomysły-prototypy finansują bardziej rozbudowane rozwiązania na szeroką skalę. Sprzedaż pojazdów realizowana jest natomiast w salonach firmowych i w Internecie, a nie w sposób tradycyjny: poprzez dealerów.

Zadań jest sporo, ale Musk zdaje się radzić sobie znakomicie z wdrażaniem idei stojącą za Teslą. Czyli?
Głównym celem jest dostarczenie niedrogich
elektrycznych samochodów do masowego klienta. Ale też rozwijanie technologii, która miałaby przyspieszyć globalny proces przechodzenia na zrównoważone źródła energii. O takiej misji można przeczytać na oficjalnej stronie przedsiębiorstwa3. Jak mówi o tym sam Musk:

W pewnym momencie musimy dojść do zrównoważonej energetyki i gospodarki albo skończą się nam paliwa kopalne, a cywilizacja się zawali. Biorąc pod uwagę, że musimy pozbyć się spalania paliw kopalnych, i że wszyscy naukowcy zgadzają się, że wzrost poziomów CO2 jest szalony, im szybciej osiągniemy zrównoważenie, tym lepiej3.

Bo trzeba pamiętać o tym, że Tesla to nie tylko elektryczne i coraz bardziej autonomiczne pojazdy osobowe, to także produkty do magazynowania energii: baterie komercyjne Powerpack, baterie domowe Powerwall oraz baterie przemysłowe Megapack. Ambicje Tesla Inc. nie kończą się zatem na czterech kółkach.
One dopiero się na nich zaczynają.

Przyszłość należy do Muska?

16 marca 2020 roku produkcja Tesli przekroczyła poziom miliona wyprodukowanych samochodów4.
Natomiast Elon Musk jest dziś uznawany za jednego z najbardziej wpływowych ludzi na świecie, z dochodami, które plasują go na szczycie prestiżowej listy magazynu „Forbes” (stan na styczeń 2021 r.). Nie będzie więc przesadą stwierdzenie, że przyszłość należy do tego ekscentrycznego innowatora z potrójnym obywatelstwem.

Marzenia Elona Muska wychodzą daleko poza ekologiczno-technologiczną rewolucję w motoryzacji.
Plany sięgają kosmosu – dosłownie oraz szeroko pojętych źródeł energii odnawialnej, które mają usunąć w cień epokę ropy naftowej. Poza wszystkim dobrze znaną firmą SpaceX, która zasłynęła koncepcją komercyjnych lotów w kosmos, Musk planuje także inwestycje w technologie solarne. Zaczął od przejęcia w roku 2016 firmy SolarCity, wiodącego dostawcy systemów tego typu w USA. Tym samym, marka Tesla mogła wprowadzić na rynek dach Solar Roof – dobrze prezentujące się i ekonomiczne rozwiązanie generujące energię.

Na tym innowacje się nie kończą. Musk jest bowiem prezesem firmy Neuralink, która rozwija obecnie interfejsy typu mózg – maszyna o ponadprzeciętnej przepustowości. Mają one umożliwiać połączenie ludzkiego mózgu z komputerem.

Wszystko to prowadzi do jednego prostego wniosku. Wystarczy wyobrazić sobie najbardziej futurystyczną wizję rozwoju technologicznego, a można być pewnym, że Musk już o tym myśli. Może już nawet wciela w życie.

Źródło:

1 zdjęcie – https://pl.wikipedia.org/wiki/Elon_Musk#/media/Plik:Elon_Musk_Royal_Society.jpg

2 https://pl.wikipedia.org/wiki/Tesla_(ameryka%C5%84skie_przedsi%C4%99biorstwo)

3 https://www.tesla.com/pl_PL/elon-musk

4 https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/114387-jak-elon-musk-chce-zmienic- przyszlosc-przedstawil-nowy-plan

Autor
Zespół FUCHS
Inspirujemy i motywujemy. Grupa FUCHS to firma z niemieckimi korzeniami, która opracowuje, produkuje i sprzedaje środki smarne oraz produkty pokrewne od ponad 85 lat – dla praktycznie wszystkich obszarów zastosowań i sektorów. Firma FUCHS to synonim obietnicy: technologia, która się opłaca.

MAGAZYN FUCHS

Zasubskrybuj magazyn, wybierz kategorie aby przed innymi otrzymywać aktualności i oferty produktowe

Wybierz obszar który Cię interesuje:*
Zgoda na przetwarzanie danych*
Zgoda na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych*