Dobór środków smarnych do procesów formowania elementów metalowych

787 wyświetleń

FUCHS RENOFORM DMO 5035 to środek smarny o wszechstronnych korzyściach z zastosowania. Dzięki niemu można uzyskać wzrost wydajności produkcji, zredukować czas przestojów i liczbę wybraków, a przy tym zapewnić sobie łatwe mycie wyrobów. Jeśli chodzi o zalety pozafinansowe, to mowa głównie o komfortowej i stabilnej pracy oraz o braku awarii.

Dobry środek smarny wspomaga wytwarzanie elementów ze stali i stopów metali

Przemysł motoryzacyjny jest siłą napędową polskiej gospodarki i istotną gałęzią generującą PKB. Liczby mówią same za siebie. Sektor przemysłu i rynku części motoryzacyjnych generuje 140 mld zł obrotu rocznie*, a Polska należy do pierwszej dziesiątki światowych eksporterów części.

Mówiąc o przemyśle motoryzacyjnym, mamy na myśli przede wszystkim zakłady montujące pojazdy, np. w Tychach, Gliwicach, Poznaniu, Wrześni, Jelczu itd. Jednak warto wiedzieć, że aż 80% miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym koncentruje się w sektorze produkcji części i akcesoriów samochodowych, np. w Wałbrzychu, Bielsku, Tychach, Poznaniu, Mielcu, Gliwicach, Kielcach, Skawinie i wielu innych.

Firmy produkujące części i akcesoria samochodowe rozwijają się wyjątkowo dynamicznie i coraz odważniej korzystają z nowoczesnych technologii. Wytwarzają dzięki temu coraz bardziej wytrzymałe elementy z nowoczesnych stali i stopów metali nieżelaznych.

Żeby jednak zakład działał efektywnie, do tych specjalistycznych materiałów należy dobrać odpowiednie środki smarne. Zadania takich preparatów to między innymi:

  • ochrona powierzchni formowanego metalu oraz narzędzi przed zużyciem,
  • redukcja niezbędnej energii do prowadzenia procesu,
  • odprowadzenie ciepła i ewentualnych produktów zużycia.

Istotne jest także to, aby środek smarny pozwalał się łatwo usuwać z powierzchni formowanych elementów w typowym procesie mycia w myjkach przemysłowych.
Ale na który konkretnie produkt się zdecydować? Naszym zdaniem na szczególną uwagę zasługują środki z innowacyjnej serii RENOFORM.

RENOFORM. Efekt eksperckiej wiedzy i zaawansowanych badań

Zadanie opracowania nowoczesnych środków smarnych spełniających powyższe wymagania przejmują laboratoria badawczo-rozwojowe przemysłu wytwarzającego środki smarne.

Przykładem jest laboratorium firmy FUCHS w Gliwicach, którego ścisła współpraca z zakładami produkującymi części i akcesoria samochodowe zaowocowała wieloma docenionymi przez przemysł środkami smarnymi z serii RENOFORM. Służą one do formowania stalowych elementów, części maszyn i akcesoriów dla przemysłu motoryzacyjnego.

Szczególnie rekomendowanym produktem, który przynosi wymierne korzyści klientom produkującym części i akcesoria jest FUCHS RENOFORM DMO 5035. Stosowany podczas wytwarzania elementów stalowych kształtowanych operacjami obróbki plastycznej: m.in. wykrawaniem, tłoczeniem i wytłaczaniem gwintu. Dla klientów biznesowych dostępny jest on w dużych beczkach 205 L.

FUCHS RENOFORM DMO 5035. Konkretne oszczędności w branży wytwarzającej części (case study)

U jednego z naszych klientów tradycyjny środek smarny powodował typowe zużycie powierzchni narzędzi i konieczność ich wymiany po 800 wyprodukowanych elementach. Powodowało to zwiększone koszty, bo oprócz tego, że trzeba było zregenerować narzędzia, to na czas wymiany należało wstrzymać produkcję. A to powodowało niepotrzebne zastoje.

Potrzebne było inne rozwiązanie, które zagwarantowałoby większe oszczędności. Z pomocą przyszedł właśnie nowoczesny środek FUCHS RENOFORM DMO 5035.

Jego zastosowanie przełożyło się na mniejsze zużycie i zwiększenie wydajności produkcji do 6000 elementów między wymianą narzędzi formujących. Do korzyści klient zaliczył ponadto łatwiejsze zmywanie po operacji formowania.

  • TUTAJ zapoznasz się ze szczegółowym case study.

Zwiększaj efektywność swojego zakładu z FUCHS RENOFORM

Zawsze warto mieć na uwadze fakt, że precyzyjne dobranie środka smarnego owocuje konkretnymi korzyściami finansowymi dla zakładu produkcyjnego. A wszystkie wyżej wymienione zalety powodują, że produkt FUCHS RENOFORM DMO 5035 staje się synonimem doskonałej współpracy producentów części z producentami środków smarnych.

1 Według Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych

Autor
Avatar
Marek Rusnak
Menedżer Produktu ds. Przemysłowych Środków Smarnych. W firmie FUCHS pracuję nad rozwojem przemysłowych środków smarnych do formowania metali oraz antykorozyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem linii produktów RENOFORM oraz ANTICORIT. Począwszy od studiów zajmuję się nieprzerwanie procesami obróbki plastycznej metali, czyli formowaniem metali na zimno. Początkowo byłem technologiem w największym europejskim koncernie wytwarzającym stal. Obecnie doradzam klientom w sprawach doboru środków smarnych do formowania stali i innych metali.

MAGAZYN FUCHS

Zasubskrybuj magazyn, wybierz kategorie aby przed innymi otrzymywać aktualności i oferty produktowe

Wybierz obszar który Cię interesuje:*
Zgoda na przetwarzanie danych*
Zgoda na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych*


This site is registered on Toolset.com as a development site.