Mycie w przemyśle: jakie środki się do tego nadają? Przegląd produktów Renoclean

698 wyświetleń

Mycie to, innymi słowami, uwolnienie powierzchni obrabianej części od niepożądanych substancji, bez dokonania chemicznych lub mechanicznych zmian powierzchni. Ten sposób postępowania praktykowany jest w wielu gałęziach przemysłu. Jakie środki go wspomagają? Dowiesz się z poniższego tekstu.

Z tego artykułu dowiesz się
  • Jakie są podstawowe metody mycia przemysłowego
  • W jaki sposób dobrać odpowiedni środek myjący
  • Które produkty Fuchs Renoclean sprawdzą się w konkretnych zastosowaniach

Po co przeprowadza się mycie przemysłowe?

Proces ten wykonuje się z kilku powodów. Po pierwsze, chodzi o przygotowanie powierzchni do:

  • wykonania następnych operacji obróbczych
  • obróbki cieplnej
  • kontroli jakości
  • galwanizacji
  • malowania

Po drugie, usuwanie obcych substancji i materiałów jest potrzebne w kontekście przygotowywania detali do montażu oraz części do magazynowania. Dzięki temu możliwa jest późniejsza konserwacja i pakowanie.

Po trzecie, w celu pielęgnacji maszyn, hali, podłóg, układów.

Jakie są techniki mycia przemysłowego?

Jeśli chodzi o najczęściej stosowane metody mycia przemysłowego, wyróżniamy:

  • Mycie zanurzeniowe
  • Mycie ultradźwiękowe
  • Mycie zalewowo-iniekcyjne (tzw. strumień w wannie)
  • Mycie natryskowe
  • Mycie hybrydowe (myjki węglowodorowo-wodne)

Największą popularnością cieszy się mycie natryskowe, które – jak wynika z badań magazynu “Inżynieria i utrzymania ruchu” – stanowi aż 67 proc. wszystkich metod wykorzystywanych w przemyśle. Drugie w kolejności jest mycie natryskowo-zanurzeniowe, które stanowi 45 proc. całości procesów.

Wybór określonej techniki mycia przemysłowego jest uzależnione głównie od tego, z jakiego rodzaju zabrudzeniem czy zatłuszczeniem powierzchniowym ma się do czynienia.

Na przykład mycie wysokociśnieniowe sprawdzi się szczególnie do usuwania cząstek stałych i jest przydatne przy myciu otworów głębokich lub gwintowanych ślepych. Idealnie sprawdza się w mechanice precyzyjnej, w odniesieniu do podzespołów elektrycznych i elektronicznych. Metoda zanurzeniowa nadaje się natomiast do pozbywania się cieczy i zanieczyszczeń rozpuszczalnych w elementach o złożonej geometrii (np. w podcięciach).

Kolejny czynnik, który trzeba uwzględnić, to sprecyzowane potrzeby klienta. Niekiedy chodzi bowiem jedynie o odtłuszczanie lub umycie. Czasem jednak zdarza się, że jest konieczność przeprowadzenia mycia precyzyjnego, w efekcie czego uzyskuje się tzw. klasę czystości.

Inne kryteria doboru to między innymi: określona wydajność, integracja procesu mycia z linią produkcyjną czy też automatyka procesu wielkokomorowych myjni.

Dobór środków do mycia przemysłowego konkretnego typu

Do mycia zanurzeniowego

W myciu zanurzeniowym stosuje się nie tylko emulgujące wodne środki myjące, ale także rozpuszczalniki oraz produkty emulgujące.

Warto mieć na uwadze, że skład chemiczny kąpieli zanurzeniowej powinien być kompatybilny z typem zanieczyszczenia, jakie się usuwa. Skuteczność całego procesu można podnieść poprzez wprowadzenie czynnika cieplnego.

Pamiętaj również o tym, że w zbiornikach zanurzeniowych bardzo szybko może dochodzić do silnego osadzania się zanieczyszczeń. Pomocne w takim przypadku będą specjalne układy ultrafiltrujące. Niekiedy sprawdza się również mycie wstępne.

Renoclean Special 2000

To emulgujący uniwersalny środek do mycia. Przeznaczony do mycia głównie powierzchni metalowych (szczególnie do stali) oraz plastikowych. Niezastąpiony przy myciu ręcznym oraz automatycznym. Kompatybilny także z urządzeniami wysokociśnieniowymi.

Mocną stroną tego produktu jest to, że nie działa agresywnie na farby lub inne powłoki. Ponadto ma on doskonałą emulgowania olejów i tłuszczów, a także rozpuszczania i absorpcji różnych osadów i brudu. Cechuje się też bardzo dobrą zdolnością zwilżającą. Szybko tworzy pianę, zapewniając błyskawiczny efekt.

Do mycia ultradźwiękowego

Podczas mycia ultradźwiękami wykorzystuje się energię wytworzoną przez fale dźwiękowe do uformowania się pęcherzyków kawitacyjnych. Ich rozpad skutkuje działaniem szorującym.

W metodzie mycia ultradźwiękowego jako ciecz czyszczącą stosuje się głównie roztwór wodny, do którego można dodać różne środki czyszczące w celu poprawy wydajności czyszczenia.

Renoclean MDA 4201

To uniwersalny emulgujący środek do mycia różnych stopów metali w myjkach
ultradźwiękowych i nie tylko. Kompatybilny z metalami nieżelaznymi, stopami miedzi.

Ten alkaliczny preparat bardzo dobrze zwilża powierzchnię i ma wysoką zdolność do wiązania zanieczyszczeń. Niezawodnie usuwa oleje, smary, pył, odbarwienia i
inne zabrudzenia. Nie tworzy plam po odparowaniu przy dostatecznym spłukaniu wodą. Jako środek emulgujący dla olejów i tłuszczów ma wysoką zdolność do dyspergowania zanieczyszczeń.

Do mycia natryskowego

Sprzęt natryskowy wysokociśnieniowy usuwa cząstki o różnej wielkości. Jeśli mają one średnicę mniejszą niż 0,0001 cala, to sprzęt ręczny powinien być zastąpiony przez układ zautomatyzowany. Dysze w takich urządzeniach muszą być tak skonfigurowane, by uderzać w określone partie elementu.

Mycie natryskiem będzie dobrze przebiegać ze środkiem o dużej sile mycia, pracującym w temperaturze od 10 do 80 °C, w ciśnieniu natrysku do ~500 bar. Te właściwości ma Renoclean MSO 3004.

Renoclean MSO 3004

To średnio alkaliczny, uniwersalny środek do stosowania w myjkach natryskowych, również pod wysokim ciśnieniem, przed hartowaniem. Przeznaczony do mycia wyrobów ze stali, stali nierdzewnej, żeliwa, aluminium i stopów, metali nieżelaznych. Skutecznie usuwa pozostałości olejów i smarów, a także brud, kurz i ścier.

Specjalnie zastosowane dodatki (niezawierające boru i azotynów) zapewniają bardzo dobrą ochronę antykorozyjną. Produkt ten nie pozostawia resztek
na powierzchni po myciu, praktycznie nie tworzy piany. Nadaje się do mikrofiltracji i zastosowania w wysokim ciśnieniu do 500 bar w temperaturze kąpieli około 50°C. Jest deemulgujący nawet dla mocno wchłoniętych olejów i tłuszczów.

Do mycia w układach maszyn

Wśród specjalistycznych preparatów do zastosowania przemysłowego znalazły się także produkty do mycia w układach maszyn. Dodaje się je zwykle do roboczego roztworu.

Stężenie dobiera się według zastosowania. Mniejsze (1–2 %) sprawdzi się w kontekście mycia w trakcie pracy maszyny przed wymianą chłodziwa, a większe (2–3%) będzie odpowiednie do mycia po opróżnieniu zbiorników z chłodziw.

Dobrej jakości środek do mycia w układach maszyn nie powinien zawierać w składzie drugorzędnych alkanoloamin, związków metali ciężkich, fenoli, heksahydrotriazyny, azotynów, środków uwalniających formaldehyd oraz nanomateriałów. Te założenia spełnia produkt Renoclean FXM 4005.

Renoclean FXM 4005

To skuteczny w działaniu środek do mycia układów obrabiarek, gdzie stosuje się wodne ciecze obróbkowe. Sprawia, że zanieczyszczenia w maszynach, rurach i zbiornikach układu zostają rozpuszczane i zemulgowane.

Preparat ten nie zmienia znacząco wartości pH oraz nie podnosi pienienia chłodziwa. Nie zawiera dodatków bakterio- i grzybobójczych oraz jest bezpieczny dla skóry

Do mycia warsztatowego

Do mycia warsztatowego, na przykład w myjniach zaprojektowanych do mycia
rozpuszczalnikami, można postawić na produkty na bazie rozpuszczalnika.

Profesjonalne środki myjące mają zastosowanie w wannach zanurzeniowych, ale można ich używać także do mycia detali przy pomocy pędzla. Tak jest w przypadku produktu Renoclean KU.

Renoclean KU

To nieemulgujący środek odtłuszczający na bazie rozpuszczalnika o doskonałej mocy. Opracowany dla różnych zastosowań w przemyśle metalurgicznym i produkcji urządzeń elektrycznych. Do wykorzystania w odpowiednio zaprojektowanych układach do mycia lub mycia ręcznego, szczególnie na powierzchniach metalicznych.

Preparat bardzo dobrze rozpuszcza nie tylko oleje mineralne, a również spieczone i
zastygłe organiczne pozostałości. Jego mocną stroną jest krótki czas schnięcia detali po myciu. Nie zawiera węglowodorów aromatycznych oraz innych szkodliwych substancji, ma temperaturę zapłonu powyżej 60 °C.

Autor
Avatar
Aleksander Czerniuk
Menedżer Produktu ds. Przemysłowych Środków Smarnych / Środki do obróbki skrawaniem. Środki myjące. Aleksander Czerniuk jest doktorem nauk chemicznych, autorem pracy naukowej na temat obróbki powierzchni opartej na licznych badaniach praktycznych. Aleksander posiada 10-letnie doświadczenie we wdrożeniu środków smarnych w różnych branżach przemysłu, wypracowaniu nowych rozwiązań, rozwoju i wprowadzeniu na rynek produktów do smarowania, doradztwie technicznym. Przez ostatnie 6 lat zajmuje się środkami do obróbki metali.

MAGAZYN FUCHS

Zasubskrybuj magazyn, wybierz kategorie aby przed innymi otrzymywać aktualności i oferty produktowe

Wybierz obszar który Cię interesuje:*
Zgoda na przetwarzanie danych*
Zgoda na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych*