fbpx

Portal ekspercki

Portal ekspercki

TOP

Jak dobrać olej dla maszyn rolniczych starszego typu

Z artykułu dowiesz się

dlaczego wybór właściwego oleju jest kluczowy dla żywotności pojazdu

jak dobrać olej do starszego ciągnika rolniczego

jak wydłużyć żywotność wiekowej maszyny

Choć nowoczesne maszyny rolnicze naszpikowane skomplikowaną technologią wypierają wysłużone Ursusy i Bizony, to spora część gospodarstw rolniczych ciągle używa pojazdów nadgryzionych zębem czasu. I nic dziwnego. Większość z nich doskonale spełnia swoją rolę i może służyć jeszcze przez wiele lat. Pod jednym warunkiem: jeśli należycie zadbamy o ich konserwację i dobierzemy olej dostosowany do starszych silników.

Rolnictwo, jak mało która z gałęzi przemysłu, łączy nowoczesność z tradycjonalizmem. To w nim przenikają się innowacyjność z rozwiązaniami nieco starszego typu. Doskonale widać to na przykładzie urządzeń wykorzystywanych na roli. Mamy tu prawdziwą różnorodność. W zestawieniu sprzętu używanego w codziennej, rolniczej pracy znajdziemy zarówno ciągniki Massey Ferguson 7616 Dyna 6, jak i Ursusy C360, czy kombajny Bizon, mające wiekową metrykę. Te dłużej eksploatowane, siłą rzeczy posiadają inną charakterystykę pracy niż nowe maszyny. Różnią się także budową i mechanizmami od swoich następców. Ma to również swoje konsekwencje podczas serwisowania pojazdów. Co za tym idzie, oleje i inne środki smarne wykorzystywane w celu zagwarantowania właściwej ich pracy, różnią się od tych używanych przy obsłudze maszyn nowoczesnych.

Dobry olej = dłuższe życie

Użytkownicy maszyn rolniczych, które lata świetności mają już za sobą, niekoniecznie chcą się z nimi rozstawać. Często, czy to ze względu na sentyment czy pragmatyzm, taki mechaniczny staruszek dalej pomaga przy pracy na roli. Wystarczy tylko dobrze o niego zadbać, serwując mu odpowiednią “dietę”.

Przy wyborze produktu do maszyny starszego typu, trzeba uwzględnić parametry środka smarnego. Podczas zakupu, raczej nie należy się skupiać na półce, na której znajdują się zaawansowane środki smarne . Takie nowoczesne oleje, ze względu na swoją lepkość i inne parametry, przeznaczone są do nowoczesnych silników. Użycie jednego z nich w maszynie o starszej konstrukcji, nie zawsze jest uzasadnione.

W przypadku silników wyeksploatowanych, mających na koncie znaczne przebiegi, należy zastosować olej o dużej lepkości, który zapewni wyższe ciśnienie smarowania.

Odpowiednio dobrany produkt zapewni zmniejszenie zużycia takich elementów silnika jak panewki czy pierścienie tłokowe, podwyższy ciśnienie smarowania, a także zapewni czystość elementów poprzez zapobieganie powstawaniu szlamów i osadów. A to tylko niektóre z jego zalet. Tą najważniejszą jest prawdopodobnie fakt, że odpowiednio dobrany preparat zapewni silnikowi dłuższą żywotność. Tym samym będziemy mogli dalej korzystać ze sprzętu używanego w rolniczej rodzinie od pokoleń i oszczędzić na zakupie nowego pojazdu.

Czy do starego ciągnika potrzeba czegoś specjalnego?

Kiedy pojawia się to pytanie, wraz nim jawi się w głowie przelicznik. Jakie jest przełożenie ceny do jakości? Który z producentów jest najlepszy? Jaki olej posłuży długo i bezawaryjnie? W takim przypadku dobrze jest sięgnąć po zaufane i sprawdzone rozwiązanie. Warto także rozważyć przejście z klasy lepkości SAE 15W-40 na SAE 15W-50.

Dobrym przykładem oleju silnikowego o takich właśnie parametrach, może być FUCHS AGRIFARM MOT SAE 15W-50. Ten środek przeznaczony jest dla silników poddanych długoletniej eksploatacji i mających wysoki przebieg. Istotne jest, że produkt ten zagwarantuje utrzymanie optymalnego ciśnienia w układzie smarowania. Tym samym zapewnimy starszemu sprzętowi optymalną ochronę i jakość działania. Olej tego typu zapewni nam zadowolenie i ciągłość pracy maszyny, a sprzętowi dalszą pracę z dala od emerytury.

AGRIFARM MOT SAE 15W-50

Olej silnikowy do starszych, wyeksploatowanych silników.

Menedżer Produktu ds. Motoryzacyjnych Środków Smarnych. W firmie FUCHS pracuję nad rozwojem wybranych motoryzacyjnych środków smarnych, ze szczególnym uwzględnieniem linii produktów AGRIFARM oraz OEM. Doradzam jakie oleje czy smary należy zastosować. Wyjaśniam, tłumaczę branżowe zagadnienia techniczne. Prowadzę szkolenia oraz różnego typu wystąpienia.   Jestem pasjonatem motoryzacji, który w wolnych chwilach jeździ motocyklem oraz spędza godziny na dyskusjach o samochodach.