- Rolnictwo
Zasubskrybuj magazyn, wybierz kategorie aby przed innymi otrzymywać aktualności i oferty produktowe
Pewnie wiele osób zetknęło się już kiedyś z pojęciem indeksu lepkości przy okazji kupowania oleju lub smaru np. do silnika motocykla czy kosiarki. Sprzedawca, a może ktoś na forum wspomniał, że im wyższy indeks tym lepiej, ale… co to w praktyce oznacza i jakie ma przełożenie na konkretne zastosowanie?
Indeks lepkości (VI) jest miarą zmiany lepkości oleju lub smaru w zależności od temperatury. Im wyższa temperatura tym lepkość oleju lub smaru spada, a one same stają się bardziej płynne; im niższa temperatura tym lepkość jest wyższa a smar lub olej stają się gęstsze. Zmiany lepkości smaru i oleju pod wpływem temperatury mają realne przełożenie na ich zachowanie oraz to w jaki sposób spełniają swoją funkcję ochronną.
Oleje i smary o wysokim indeksie lepkości charakteryzują mniejszymi i wolniejszymi zmianami lepkości i gęstości pod wpływem temperatury, tym samym mają stabilniejsze właściwości użytkowe niż oleje i smary o niższym VI. Wpływa to na zmniejszenie częstotliwość zmian oleju lub smaru, a tym samym na oszczędność czasu i kosztów związanych z konserwacją maszyn. Podsumowując, indeks lepkości jest istotnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru oleju lub smaru, aby zapewnić optymalne działanie urządzeń w zmiennych warunkach eksploatacyjnych.