- Rolnictwo
Zasubskrybuj magazyn, wybierz kategorie aby przed innymi otrzymywać aktualności i oferty produktowe
Pienienie chłodziwa w maszynie CNC to poważny problem, który wpływa na obróbkę i proces produkcji. Nieraz prowadzi do poważnych kłopotów operacyjnych, a nawet do zatrzymania linii. Na szczęście istnieją sposoby na poprawę sytuacji powiązanych z pienieniem chłodziwa do obróbki skrawaniem. Jakie dokładnie?
Powstała w procesie obróbki skrawaniem części piana negatywnie wpływa na wiele kwestii. Przede wszystkim:
Ponadto warto pamiętać o tym, że duża ilość piany najczęściej przelewa się poza zbiorniki z chłodziwem, co stwarza problemy z utrzymaniem czystości na hali produkcyjnej. Ma to zły wpływ na bezpieczeństwo pracy.
Z kolei zawieszone w emulsji zanieczyszczenia destrukcyjnie oddziałują składniki chłodziwa do obróbki metali, co przyczynia się do degradacji cieczy i do innych kłopotliwych scenariuszy.
Pienienie chłodziwa w obrabiarce CNC to nieprawidłowość, do której dochodzi z powodu napowietrzania i utrzymania powietrza w cieczy
Wodorozcieńczalne chłodziwa do obróbki skrawaniem zawierają dodatki powierzchniowo czynne i charakteryzują się dobrymi właściwościami myjącymi. Z tego powodu w pewnych warunkach mogą mieć skłonność do tworzenia piany podczas obróbki. Piana pojawia się wówczas, gdy bąbelki powietrza, które dostają się do chłodziwa podczas pracy lub w obiegu, nie pękają i zaczynają się gromadzić.
Przyczyną tego zjawiska mogą być procesy zewnętrzne (czynniki mechaniczne) lub wewnętrzne (czynniki chemiczne) opisane poniżej:
Można w łatwy sposób określić, co tak naprawdę jest powodem tworzenia się piany w układzie z chłodziwem: czy jest to czynnik wewnętrzny, czy zewnętrzny.
W tym celu należy wlać do przezroczystego pojemnika pobraną ze zbiornika próbkę cieczy o objętości około 100 ml. Następnie trzeba mocno nią potrząsać przez około 10 sekund, by utworzyła się piana. Potem warto zaobserwować czas opadania i wysokość piany. Jeśli ta druga wartość jest niska, a bąbelki szybko opadają, oznacza to, że problem jest powiązany z układem. Zatem powód pienienia jest zewnętrzny. Inaczej jest w sytuacji, gdy piana jest wysoka, ale opada wolno, dłużej niż 30 sekund. Wtedy uznaje się, że problem jest wewnętrzny.
Gdy już ustalisz, co spowodowało pienienie, możesz podjąć określone kroki.
W przypadku przyczyn zewnętrznych (mechanicznych):
W przypadku przyczyn wewnętrznych (chemicznych)
Jeśli w Twoich maszynach występuje problem pienienia, możesz zastosować specjalny dodatek antypienny, na przykład Antifoam 46 z oferty FUCHS. Dozuje się go w stężeniu około 0,005%.
Na rynku występują takie chłodziwa do obróbki skrawaniem, które nie są skłonne wcale lub mają bardzo niską skłonność do tworzenia piany, a ich zastosowanie rozwiązuje problem pienienia, a ponadto zastosowanie tych produktów pozwala na uzyskanie wielu innych korzyści. Oto przykładowe propozycje:
Nowoczesne maszyny, w których zamontowano małe zbiorniki (100–300 l) i gdzie dochodzi do wysokich ciśnień, wymagają stosowania chłodziw o niskiej skłonności do tworzenia piany. Takimi produktami w ofercie FUCHS są wybrane artykuły z linii ECOCOOL:
Jeśli w układzie jest stosowana mikrofiltracja, to zaleca się zastosowanie chłodziw, które nie wymagają dodatków przeciwpiennych. Należą do nich ECOCOOL S-FC VW lub ECOCOOL MG 22 B.
Jak widać rozwiązania dostarczane przez FUCHS idealnie wpasowują się w potrzeby właścicieli nowoczesnych maszyn do obróbki.