Outsourcing gospodarki olejowej

1802 wyświetleń

Outsourcing – słowo odmieniane dziś przez wszystkie przypadki. Outsourcing obsługi klienta, outsourcing IT, księgowości, rekrutacji, zarządzania, logistyki… Ile branż, tyle rodzajów przekazywania działań „na zewnątrz”. I choć zjawisko to utożsamia się głównie z usługami, to coraz częściej decydują się na nie również firmy technologiczne i przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem określonych produktów. Na przykład takie, które zmuszone są prowadzić własną gospodarkę olejową. Na co zwrócić szczególną uwagę, jeśli myślimy o przekazaniu tej części działalności ekspertom? Zebraliśmy najistotniejsze informacje, które pomogą rozważyć za i przeciw takiej decyzji.

Z artykułu dowiesz się
  • Czym jest outsourcing gospodarki olejowej i jakie są korzyści z jego stosowania
  • Kiedy outsourcing gospodarki smarowniczej się opłaca
  • Jakie są potencjalne zagrożenia outsourcingu olejowego
  • Jak wybrać odpowiedniego partnera do takich działań

Po co outsourcing olejowy i kiedy warto go rozważyć?

Zacznijmy od podstaw, czyli od kluczowego pytania. Po co w ogóle outsourcing gospodarki smarowniczej? I czy da się tę czynność zlecić firmie zewnętrznej? Oczywiście, że tak! Trzeba tylko wiedzieć po co to robimy i rozsądnie wybrać podmiot, który zajmie się tymi działaniami dla naszej firmy. To dwa kluczowe czynniki, które zdecydują o korzyściach, jakie wyniesiemy z tego rodzaju współpracy.

W takich przedsiębiorstwach występują zwykle rozległe linie produkcyjne i duża liczba rozproszonych indywidualnych układów olejowych, a służby utrzymania ruchu borykają się z doborem odpowiednich środków smarnych, co, w przypadku nieodpowiedniego dopasowania, może skutkować awariami maszyn. Eksperci, posiadający gruntowną wiedzę na temat środków smarowych oraz mający doświadczenie w ich doborze, mogą z dużo większą precyzją i skutecznością zająć się tym problemem.

Podobnie będzie tam, gdzie firmy zwiększają wydajność lub uruchamiają dodatkowy dział produkcji. Nowe maszyny czy zmiana środowiska, w którym eksploatowane są urządzenia, mogą spowodować konieczność doboru środków smarowych o innych parametrach i przeznaczeniu. Firma zewnętrzna, w oparciu o posiadane portfolio produktów i zgromadzone doświadczenie, skutecznie takie środki dobierze.

Jakie usługi może objąć outsourcing gospodarki smarowniczej?

Zakres świadczonych usług może być naprawdę szeroki i tak naprawdę zależy od specyfiki branży, w której działamy oraz wewnętrznych potrzeb firmy. Wśród najczęstszych obszarów, które deleguje się podmiotowi zewnętrznemu, znajdują się przede wszystkim:

  • monitoring, pielęgnacja i nadzór nad układami olejowymi;
  • obsługa układów chłodzenia;
  • logistyka środków smarnych oraz prowadzenie gospodarki magazynowej w tym zakresie;
  • gospodarka odpadami;
  • gospodarka materiałami filtracyjnymi;
  • optymalizacja rodzaju i ilości stosowanych środków smarnych;
  • uzupełnianie i wymiany medium, bieżący monitoring oraz pielęgnacja cieczy chłodzących, czyszczenie układów smarowania i chłodzenia;
  • raportowanie oraz programy redukcji kosztów.

Korzyści z outsourcingu gospodarki smarowniczej

Dobrze przeprowadzony outsourcing gospodarki smarowniczej to oszczędność czasu, pieniędzy, a także optymalizacja zatrudnienia. Firma pozbywa się konieczności konserwacji i nadzorowania maszyn opartych o wykorzystanie środków smarowych i może skupić się na tym, co robi najlepiej – czyli na docelowej działalności.

Efektywny outsourcing gospodarki olejowej pozwala na oszczędności w obszarach: gospodarki magazynowej, logistyki, kadr, księgowości, a nawet IT. Jednak najłatwiej policzalne oszczędności można odnotować w dziale utrzymania ruchu, który może ograniczyć swoje koszty poprzez:

  • zmniejszenie zatrudnienia;
  • wykorzystanie firm outsourcingowych na zlecenia tylko podczas planowych postojów;
  • tani dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych;
  • wydłużenie czasu pracy eksploatowanych środków smarnych lub zmniejszenie ich zużycia;
  • zmniejszenie czasu postojów maszyn i ilości awarii;
  • dostęp do specjalistycznej wiedzy o środkach smarnych;
  • praktycznie darmowy monitoring środków smarnych.

Dzięki właściwie prowadzonej gospodarce smarowniczej zmniejsza się zużycie podzespołów maszyn i ogranicza ryzyko nieplanowanych przestojów, co przekłada się na zwiększoną produktywność oraz wzrost wydajności zakładu produkcyjnego, a tym samym redukcję kosztów.

Potencjalne zagrożenia outsourcingu smarowniczego

Skoro powiedzieliśmy o zaletach outsourcingu nie można pominąć również potencjalnych zagrożeń. Bo nie jest tak, że te nie mogą się pojawić. Wśród najczęstszych zagrożeń warto zwrócić uwagę m.in. na:

  • utratę kontroli nad gospodarką smarowniczą;
  • brak spodziewanych efektów ekonomicznych;
  • obniżenie jakości gospodarki smarowniczej;
  • niedoprecyzowanie umowy, powodujące powstanie miejsc nie objętych serwisem smarowniczym.

Potencjalne zagrożenia związane z outsourcingiem gospodarki smarowniczej może ograniczyć lub całkowicie wyeliminować wybór odpowiedniego partnera biznesowego.

Jak wybrać właściwą firmę do outsourcingu olejowego?

Niewłaściwie prowadzona gospodarka smarownicza może spowodować straty związane z przestojami maszyn i urządzeń, co bezpośrednio może przełożyć się na wynik finansowy przedsiębiorstwa. Dlatego outsourcing smarowniczy nigdy nie jest łatwą decyzją i musi być poprzedzony analizą ekonomiczną kosztów ponoszonych do tej pory. Analiza powinna obejmować bieżące koszty:

  • brygady smarowniczej;
  • środków smarnych;
  • awaryjnych postojów i strat w produkcji nimi wywołanych;
  • magazynowania środków smarnych.

Jeśli analizy kosztów przemawiają na korzyść zaangażowania firmy zewnętrznej, warto rozejrzeć się za odpowiednim podwykonawcą.

Zlecając zarządzanie gospodarką olejową zewnętrznej firmie warto zwrócić uwagę, czy potencjalny partner jest jednocześnie producentem stosowanych środków smarnych oraz czy posiada własne zaplecze techniczno-laboratoryjne. Takie podejście zapewni nam komfort kompleksowej obsługi i da pewność, że środki, które proponuje firma, są zawsze dostępne, odpowiednio dobrane i spełniają najwyższe wymagania jakościowe.

Warto też pamiętać, że tego rodzaju współpraca przynosi najlepsze efekty, jeśli ma charakter długofalowego partnerstwa. Dopiero w dłuższym okresie czasu uwydatnią się oszczędności, jakie można uzyskać z outsourcingu. Obie firmy „docierają” się, ucząc się nawzajem swoich potrzeb i oczekiwań oraz przewidują potencjalne zagrożenia czy choćby zapotrzebowania ilościowe środków smarowych.

Potwierdzeniem oferowanej jakości mogą być również stosowne certyfikaty lub referencje klientów, którym firma świadczy takie usługi.

Autor
Piotr Barylak
Piotr Barylak
Piotr Barylak jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Szczecińskiej. Jest menedżerem ds. Gospodarki Smarowniczej Fuchs Oil Corporation (PL), mającym 18 letnie doświadczenie w wdrażaniu i prowadzeniu serwisów smarowniczych.

MAGAZYN FUCHS

Zasubskrybuj magazyn, wybierz kategorie aby przed innymi otrzymywać aktualności i oferty produktowe

Wybierz obszar który Cię interesuje:*
Zgoda na przetwarzanie danych*
Zgoda na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych*