- Rolnictwo
Zasubskrybuj magazyn, wybierz kategorie aby przed innymi otrzymywać aktualności i oferty produktowe
Od niedawna można już zapoznać się z najnowszą aktualizacją sekwencji ACEA. Przynosi ona między innymi nowe kategorie dla olejów. Sprawdzamy, jakie dokładnie zmiany wprowadza w porównaniu z poprzednio obowiązującymi normami jakości.
ACEA (fr. Association des Constructeurs Européens d’Automobiles) to stowarzyszenie 15 czołowych producentów samochodów osobowych, vanów, ciężarówek i autobusów posiadających fabryki na terenie Europy. Wśród jej członków można znaleźć między innymi takich producentów jak DAF, Daimler, BWM, Ferrari, Ford, Toyota, Volkswagen czy Volvo.
Organizacja zajmuje się reprezentowaniem interesów europejskiego przemysłu motoryzacyjnego, a od ponad 30 lat opracowuje i publikuje tak zwane sekwencje, czyli normy jakościowe olejów silnikowych, które definiują minimalny poziom parametrów. Wspomniane sekwencje są zbieżne z obecnymi wymaganiami nowoczesnych silników.
Sekwencje ACEA są podzielone na 3 kategorie.
Kategoria ACEA Ax/Bx | Reprezentuje grupę olejów tzw. High SAPS, przeznaczonych do silników benzynowych i wysokoprężnych, niewyposażonych w filtry cząstek stałych, samochodów osobowych i lekkich dostawczych. |
Kategoria ACEA Cx | To oleje do silników benzynowych i wysokoprężnych, wytworzonych w technologii Low SAPS, które są kompatybilne z filtrami cząstek stałych oraz przeznaczone do pojazdów osobowych i lekkich dostawczych. |
Kategoria ACEA Ex | Definiuje wymagania dla olejów przeznaczonych do silników wysokoprężnych pojazdów ciężkich, takich jak samochody ciężarowe, maszyny budowlane czy rolnicze. |
Co się zmienia w ACEA 2021?
Pierwszą zmianą jest to, że wraz z najnowszą aktualizacją kategorie dla samochodów osobowych i lekkich dostawczych Ax/Bx i Cx zostały zmienione niezależnie od kategorii dla pojazdów ciężarowych Ex.
Ten podział pozwoli ACEA reagować bardziej elastycznie oraz bezpośrednio do zmian i wymagań zarówno silników, jak i rynku.
By zapewnić odpowiedni poziom ochrony silników, ACEA opracowało dwie nowe kategorie olejów.
Pierwsza to ACEA A7/B7. Są to oleje w technologii High SAPS o obniżonej lepkości HTHS do zakresu 2,9-3,5 mPa·s, aby zapewnić wymaganą paliwooszczędność. Zabezpieczają przed zjawiskiem LSPI (Low Speed Pre-Ignition) czyli przed przedwczesnym zapłonem. Chronią także przed zużyciem turbosprężarkę w silnikach benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa oraz ograniczają ilość osadów w turbosprężarkach silników wysokoprężnych.
Drugą nową kategorią jest ACEA C6 w technologii Low SAPS i lepkości HTHS w zakresie 2,6-2,9 mPa·s. Olej tego typu zapewnia takie same korzyści, jak ACEA A7/B7, ale jest przeznaczony do samochodów wyposażonych w filtry DPF/GPF.
Aby zapewnić przejrzystość i skupić się na aktualnych wymaganiach obecnego parku pojazdów, z nowej sekwencji usunięto dwie kategorie: ACEA A3/B3 oraz ACEA C1.
Najnowsza aktualizacja sekwencji ACEA to nie tylko nowe kategorie olejów silnikowych. Zostało wprowadzonych kilka nowych testów silnikowych, a wśród nich:
ACEA wyznaczyło ramy czasowe wprowadzenia nowych wytycznych. Od 1 maja 2021 roku produkty mogą już być oznakowane zgodnie z sekwencjami ACEA Ax/Bx i Cx 2021.
Dla istniejących produktów zgodnych z ACEA 2016 ustanowiono dwuletni okres przejściowy, podczas którego mogą być nadal oznakowane zgodnie z poprzednimi wytycznymi. Natomiast od 1 maja 2023 roku ważna będzie jedynie nowa, opisana tu sekwencja.
Tak ramy czasowe prezentują się na schemacie:
W firmie FUCHS poczyniliśmy już pierwsze kroki na drodze rekwalifikacji naszych produktów zgodnie z najnowszymi wytycznymi. Miło jest nam poinformować, że olej TITAN GT1 FLEX 5 SAE 0W-20 jako pierwszy przeszedł pomyślnie cały proces i jest zgodny z ACEA C6.