fbpx

Portal ekspercki

Portal ekspercki

TOP

Chłodzenie zanurzeniowe – efektywne odbieranie nadmiaru ciepła z urządzeń elektronicznych

Jak można obniżyć wysokie koszty, wynikające z zużywania przez centra przetwarzania danych ogromnych ilości energii elektrycznej? Sposobem na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko chłodzenia serwerów jest chłodzenie zanurzeniowe.

Chłodzenie zanurzeniowe – co to takiego?

We współczesnym świecie elektronika otacza człowieka w każdej dziedzinie życia – począwszy od telefonów, komputerów, po przemysłowe silniki sterowników. W wielu urządzeniach elektronicznych ogromnym wyzwaniem jest nadmiar ciepła, którego rozpraszanie jest kluczowym problemem.

Chłodzenie zanurzeniowe (immersion cooling), jak sama nazwa wskazuje, polega na zanurzaniu całych urządzeń lub paneli elektronicznych w cieczy, która nie przewodzi prądu. Cyrkulacja cieczy powoduje odbieranie ciepła i oddawanie go do wymiennika ciepła. Zmniejsza się tym samym potrzeba stosowania innych aktywnych systemów chłodzących (specjalnych materiałów, rozpraszaczy ciepła, wentylatorów).

Jakie daje nam to korzyści? Wydajność energetyczna się zwiększa i umożliwia uzyskanie wyższej gęstości upakowania komponentów elektronicznych. Chłodzone mogą być maszyny obliczeniowe, baterie, ale również serwery lub bloki serwerów. Zanurzane są w całości w cieczy dielektrycznej, która odbiera ciepło z pracujących elementów elektronicznych.

„Ciepło – zimno” – schemat systemu chłodzenia zanurzeniowego

Chłodzenie zanurzeniowe polega na bezpośrednim umieszczeniu podzespołów elektronicznych w szczelnej, łatwo dostępnej obudowie. Wypełniona jest ona cieczą (olejem) o niskiej lepkości, która odbiera ciepło.
Pompa umożliwia przepływ ogrzanego płynu do wymiennika ciepła, a po jego schłodzeniu, przepompowana jest ponownie do obudowy. Odzyskane ciepło może być wykorzystane np. do ogrzewania.

Chłodzenie zanurzeniowe – korzyści

Chłodzenie zanurzeniowe niesie za sobą szereg korzyści – ekologicznych, ekonomicznych i użytkowych. Zużycie energii jest niższe, co przekłada się na fakt, że centra przetwarzania danych stają się bardziej przyjazne środowisku naturalnemu i wydajniejsze. Poziom hałasu w serwerowniach znacząco się ogranicza. Spada ilość elementów ruchomych, które trzeba wymieniać lub konserwować.

Odprowadzanie generowanego ciepła przez ciecz jest efektywniejsze, ponieważ gęstość upakowania komponentów elektronicznych jest wyższa. Utrzymanie temperatur poniżej granicy termicznej pozwala na intensywniejsze wykorzystanie procesora. Chłodzenie zanurzeniowe to również czystszy sprzęt IT, chroniony przed kurzem, a jego serwisowanie staje się łatwiejsze. Układy elektroniczne wyjęte bowiem z cieczy chłodzącej są czyste.

Środki RENOLIN FECC – wysokowydajne płyny chłodzące dla centrów przetwarzania danych

Nasze produkty:

  • cechują się wysoką wytrzymałością dielektryczną oraz efektywną kompatybilnością materiałową, 
  • są bezwonne i niepalne, nietoksyczne, 
  • odznaczają się bardzo wysokim wskaźnikiem lepkości, 
  • pozwalają uzyskać szeroki zakres temperatur roboczych oraz wysoką stabilność termiczną i chemiczną. 

Chłodzenie zanurzeniowe przy użyciu środków z serii RENOLIN FECC zwiększa wydajność i obniża koszty procesów na każdym etapie wykorzystania centrów przetwarzania danych – od faz projektowych, operacyjnych, serwisowych, aż po wymianę i naprawę sprzętu. 

Menadżer Produktu ds. Przemysłowych Środków Smarnych | Oleje przemysłowe