- Rolnictwo
Zasubskrybuj magazyn, wybierz kategorie aby przed innymi otrzymywać aktualności i oferty produktowe
Wraz z rozwojem przemysłu zwiększa się zarówno nasza świadomość ekologiczna, jak i odpowiedzialność za wszystkie działania mające wpływ na środowisko. Globalny rozwój technologii wymaga coraz większych nakładów energii elektrycznej, a tę można pozyskiwać na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych i w pełni ekologicznych jest wytwarzanie prądu w elektrowniach wiatrowych. FUCHS od lat skutecznie wspiera pracę tych obiektów dzięki szerokiej ofercie środków smarnych dedykowanych ich specyficznym potrzebom.
Postęp cywilizacyjny powoduje, że zapotrzebowanie na energię dynamicznie rośnie. Specjaliści często wskazują elektrownie wiatrowe jako bardzo bezpieczny i ekologiczny sposób pozyskiwania energii elektrycznej. Ich rozwój i prawidłowe utrzymanie są niezwykle ważne, szczególnie z perspektywy dbania o środowisko naturalne. Dziś rekordowym zainteresowaniem cieszą się nie tylko elektrownie wiatrowe na lądzie, ale też te powstające na morzach i oceanach. Morska energetyka wiatrowa tylko w tym dziesięcioleciu stała się najszybciej rozwijającym się segmentem rynku morskiego. Popularność tworzenia takich obiektów na wodzie jest szczególnie wysoka w Europie, która jest liderem w tym obszarze. Trzy największe farmy wiatrowe na starym kontynencie to London Array, Gemini Wind Farm oraz Gode Wind.
Elektrownie wiatrowe uznaje się dziś za najbardziej ekologiczne, ponieważ energię elektryczną wytwarzają przy pomocy generatorów (tzw. turbin wiatrowych) napędzanych energią wiatru. Energia wiatrowa to inaczej energia kinetyczna przemieszczających się mas powietrza, zaliczana do odnawialnych, stąd też wysoce ekologicznych, źródeł energii. Taka energia jest przekształcana w energię elektryczną, jest też z powodzeniem wykorzystywana jako energia mechaniczna w wiatrakach czy pompach wiatrowych, a także jako źródło napędu np. w jachtach żaglowych.
moc generowanego prądu można podnosić zwiększając średnicę wirnika i wysokość wieży.
Same zaś turbiny wiatrowe składają się z wirnika umieszczonego wysoko na wieży, który jest bezpośrednio połączony z generatorem prądu. Biorąc pod uwagę niewielką prędkość wiatrów wiejących przy powierzchni Ziemi, moc generowanego prądu można podnosić. W jaki sposób? Zwiększając średnicę wirnika i wysokość samej wieży. Ostatni rekord generowania prądu ustanowiła nowa, ogromna turbina wiatrowa Vestas V164 duńskiej firmy MHI Vestas Offshore Wind. Turbina ma wysokość 220 metrów, każda jej łopata waży około 38 ton (całość to ok. 1300 ton), a średnica wirnika wynosi 164 metry. Podczas pomiarów, okazało się, że w ciągu jednej doby urządzenie wygenerowało aż 216 000 kWh energii elektrycznej.
Uzyskiwana w elektrowniach wiatrowych energia jest ekologicznie czysta. Dlaczego? Poza nakładami energetycznymi, które są potrzebne do wybudowania takiego obiektu, wytworzenie energii w elektrowni wiatrowej nie wymaga spalania żadnego z paliw. Biorąc pod uwagę przewidywania specjalistów, w przyszłości elektrownie wiatrowe mogą pokrywać większość światowego zapotrzebowania na energię elektryczną. W związku z tym rozwój i prawidłowe utrzymanie tych nowoczesnych obiektów są niezwykle ważne, szczególnie z perspektywy dbania o środowisko naturalne. Specjaliści FUCHS doskonale o tym wiedzą, dlatego od lat ściśle współpracują z właścicielami elektrowni, producentami turbin oraz ich istotnych części, a także z monterami generatorów i wieloma innymi profesjonalistami. Dzięki temu powstające w zakładach FUCHS zaawansowane środki smarne dedykowane energetyce wiatrowej, doskonale odpowiadają na potrzeby tego nowoczesnego przemysłu.
FUCHS w trybie rozwoju swojej oferty produktowej oraz unikalnego know-how, utworzył swego czasu specjalną dywizję, której zadaniem jest opracowywanie zaawansowanych produktów i rozwiązań dla elektrowni wiatrowych. FUCHS Windpower Division, bo tak brzmi jej pełna nazwa, to skuteczny dostawca kompleksowych usług dla branży energetycznej. Praca FUCHS Windpower Division koncentruje się wokół lokalnych ośrodków, co gwarantuje dostępność środków smarnych dokładnie tam, gdzie są potrzebne.
Dzięki kompleksowemu wsparciu specjalistów FUCHS, firmy będące właścicielami elektrowni, a także producenci turbin i części, otrzymują indywidualny wybór oraz ocenę środków smarnych, opartą o analizy oraz profesjonalne porady. Eksperci FUCHS zapewniają przygotowanie pełnej dokumentacji z raportami dotyczącymi kondycji urządzeń oraz wyczerpującymi rekomendacjami na przyszłość. Niezawodne raporty o stanie środków smarnych w urządzeniach wraz z bardzo dokładnymi analizami oleju dostarczają szczegółowych informacji oraz pozwalają lepiej zaplanować przerwy na wymianę środków w urządzeniach. Poza eksperckim wsparciem merytorycznym, przedstawiciele elektrowni wiatrowych mogą liczyć na cenne porady specjalistów, świetnie zorganizowane dostawy środków, a także profesjonalny serwis po dokonaniu zakupu produktów z oferty FUCHS. Poza tym nasi eksperci, dzięki zaawansowanej wiedzy i doświadczeniu, pomagają rozwiązywać problemy, z którymi borykają się wytwórcy turbin wiatrowych, producenci części czy operatorzy farm wiatrowych, a także idealnie dopasowują środki smarne do konkretnych zadań w obrębie turbiny.
FUCHS może zapewnić Ci wsparcie
W kompleksowej ofercie FUCHS znajduje się ponad 1000 specjalnych produktów, które zostały stworzone na miarę potrzeb poszczególnych branż. Wśród środków specjalnego przeznaczenia znajduje się również pełna gama produktów stworzonych na potrzeby pracy elektrowni wiatrowych. FUCHS oferuje szerokie portfolio środków smarnych niemal dla wszystkich zastosowań w obszarze energetyki wiatrowej. Producenci turbin wiatrowych, skrzyń przekładniowych, a także wytwórcy kluczowych części urządzeń w elektrowniach wiatrowych, potwierdzają dużą wydajność oraz jakość produktów FUCHS. Oleje i inne środki FUCHS nie tylko odpowiadają na bardzo specyficzne potrzeby, ale też zapewniają czystość i dobry stan części, w których są stosowane. Poza tym mają wydłużony czas eksploatacji, świetnie nadają się do stosowania w wielkich, wiatrowych farmach i są przy tym przyjazne dla środowiska.
Doskonała ochrona powłok, zabezpieczenie przed korozją oraz świetne właściwości czyszczące to tylko niektóre zalety produktów smarnych dedykowanych pracy elektrowni wiatrowych. Oleje, smary i inne środki do poszczególnych części turbiny, skrzyni przekładniowej czy obudowy generatora pomagają chronić wszystkie elementy nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach czy przy bardzo niskich temperaturach. To bardzo ważne zarówno z uwagi na montaż generatorów, ale też ich późniejszą eksploatację. FUCHS tworząc swoją ofertę, dba o każdy etap prac nad powstawaniem i pracą elektrowni – od produkcji turbin, przez ich montaż w wymagających, wietrznych warunkach, aż po czas pracy poszczególnych części. To produkty, które chronią przed korozją, zapewniają solidną ochronę części, mechanizmów zębatkowych czy powłok. Środki smarne skutecznie wspierają pracę części, w których są stosowane, utrzymując je w doskonałym stanie, a co za tym idzie – wydłużając czas ich eksploatacji. Tak, by elektrownie wiatrowe mogły pracować dłużej i bardziej efektywnie.