fbpx

Portal ekspercki

Portal ekspercki

TOP

Pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo: zmiany w przepisach

Od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. Duże zmiany dotyczą bezpieczeństwa pieszych 🚶‍♀️🚶. Co konkretnie się zmieniło? 

➡ pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem,

➡ pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo przed pojazdem (z wyłączeniem tramwaju) 

➡ pieszy ma zakaz korzystania w trakcie wchodzenia na jezdnię lub torowisko z 📵 telefonów 📵 oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową. 

Zatem w myśl znowelizowanej ustawy “Prawo o ruchu drogowym” kierujący pojazdem ma zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość jazdy 🚙, aby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo. Z kolei osoba przechodząca przez przejście musi być w stanie realnie ocenić sytuację na drodze i nie może się dekoncentrować. 

Przepisy te wzbudzają sporo kontrowersji, głównie wśród kierowców, którzy obawiają się, że od teraz piesi będą nagle “wpadać” pod koła ich samochodów, nie bacząc na prędkość pojazdu i długość drogi jego hamowania. 

W praktyce jednak wszystko sprowadza się do tego, aby wszyscy uczestnicy ruchu drogowego zachowywali się odpowiedzialnie i stosownie do sytuacji. Bądźmy bezpieczni na drogach. 

❕ Więcej o wprowadzonej zmianie: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/od-1-czerwca-zmiany-w-prawie-o-ruchu-drogowym 

Inspirujemy i motywujemy. Grupa FUCHS to firma z niemieckimi korzeniami, która opracowuje, produkuje i sprzedaje środki smarne oraz produkty pokrewne od ponad 85 lat – dla praktycznie wszystkich obszarów zastosowań i sektorów. Firma FUCHS to synonim obietnicy: technologia, która się opłaca.