fbpx

Portal ekspercki

Portal ekspercki

TOP

Zmiany w prawie drogowym: stała prędkość w obszarze zabudowanym

Do tej pory było tak, że w obszarze zabudowanym obowiązywały różne prędkości, w zależności od godziny, tzn. 50 km/h ⏰ w godzinach 5:00-23:00 i o 10 km/h więcej ⏰ w przedziale 23:00-05:00. Tym samym Polska była jedynym krajem w UE, który w ogóle dopuszczał jazdę z prędkością 60 km/h w obszarze zabudowanym. 

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym zmienia ten stan rzeczy. Dlatego od 1 czerwca 2021 r.:

📛 w obszarze zabudowanym dla pojazdów obowiązuje stała prędkość 5⃣0⃣  km/h

Jak przekonuje wiceminister infrastruktury Rafał Weber: Dzięki tym działaniom wkrótce będziemy mogli zaobserwować spadającą liczbę wypadków drogowych, zwłaszcza tych z udziałem najsłabiej chronionych uczestników ruchu. 

Czy nowe przepisy w ogóle mogą znacząco wpłynąć na poziom bezpieczeństwa pieszych 🚶‍♀️🚶? Badania pokazują, że jak najbardziej, bo szanse przeżycia wypadku przy prędkości uderzenia przez pojazd większej od 50 km/h znacząco maleją. Zatem te 10 km/h robi sporą różnicę. 

❕ Więcej o tym: https://www.krbrd.gov.pl/od-1-czerwca-zmiany-w-prawie-o-ruchu-drogowym/

Inspirujemy i motywujemy. Grupa FUCHS to firma z niemieckimi korzeniami, która opracowuje, produkuje i sprzedaje środki smarne oraz produkty pokrewne od ponad 85 lat – dla praktycznie wszystkich obszarów zastosowań i sektorów. Firma FUCHS to synonim obietnicy: technologia, która się opłaca.