- Rolnictwo
Zasubskrybuj magazyn, wybierz kategorie aby przed innymi otrzymywać aktualności i oferty produktowe
Przemysł jest jednym z tych obszarów, w których technologia rozwija się w zawrotnym tempie. Automatyzacja produkcji oraz inteligentne maszyny, którymi za pomocą sieci zarządzają zaawansowane systemy, otwierają niezwykłe perspektywy na przyszłość. By jednak przemysł mógł się rozwijać, przynosząc najlepsze efekty w obszarze produkcji, potrzebna jest szczególna troska o innowacyjne maszyny. A w tym niezawodne okazują się odpowiednie środki smarne oraz rozwiązania wspierające efektywne działanie maszyn.
Żyjemy w czasach, gdy rzeczywisty świat maszyn łączy się z wirtualnym obszarem Internetu i nowoczesnych technologii. Przez integrowanie inteligentnych urządzeń i robotów z zarządzającymi nimi systemami możemy wprowadzać innowacje do procesów produkcyjnych, zwiększając wydajność oraz efektywność pracy. Kluczowa w całym procesie jest rola człowieka i to, jak podchodzi do kwestii zarządzania stanem maszyn. A tu, niezbędne są nie tylko odpowiednio dobrane środki smarne i oleje, ale też rozwiązania dedykowane odpowiedniemu utrzymaniu nowoczesnych urządzeń.
Industry 4.0 (czyli w wersji polskiej Przemysł 4.0) nazywany jest też czwartą rewolucją przemysłową i wykorzystuje możliwości internetu oraz nowoczesnych technologii informacyjnych, takich jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe. W przeszłości przemysł doświadczył trzech zwrotów technologicznych, które zrewolucjonizowały świat.
Pierwsza rewolucja przemysłowa przyniosła możliwość sterowania mechanicznego oraz pierwsze silniki parowe, które w ogromnym stopniu pomagały rozwijać kolej.
Druga rewolucja przemysłowa była związana z elektryfikacją. Wtedy na świecie zaczęły pojawiać się pierwsze linie produkcyjne, a na ulice wyjechały samochody.
Trzecią rewolucję przemysłową wywołała globalna cyfryzacja. Dzięki niej dynamicznie rozwinęła się automatyzacja, powstały mikrokontrolery do sterowania urządzeniami i maszynami, a także pierwsze systemy IT, które pozwalały planować, a także łatwo monitorować procesy produkcji.
Z kolei dziś, w dobie Przemysłu 4.0 możemy z powodzeniem łączyć urządzenia, maszyny i komponenty w sprawnie działającą sieć. A jednym z najważniejszych elementów Przemysłu 4.0 jest możliwość bezprzewodowego przesyłania danych z czujników do internetu. Dzięki temu skutecznie zarządzamy całymi parkami maszynowymi, łatwo identyfikujemy urządzenia i monitorujemy ich pracę, możemy szybko reagować na zdarzenia czy awarie, a także tworzyć samodoskonalące się obiekty. Nie sposób zapomnieć, że zaawansowane, inteligentne urządzenia potrzebują rozwiązań, a także środków smarnych na miarę najwyższych wymagań.
Przykładowo, dzięki możliwościom dostępnych rozwiązań z zakresu IT, z fabryk samochodów w ciągu doby (licząc trzy zmiany) może wyjechać nawet tysiąc pojazdów osobowych produkowanych od A do Z. Tak, w ciągu ośmiu godzin pracy producent samochodów osobowych wytwarza około 300 kompletnych pojazdów. W czasach, gdy każdy samochód był produkowany ręcznie w ramach manufaktury, takie liczby mogły wydawać się zupełnie nieosiągalne. Dziś to powszechna praktyka, a produkcja jest tak efektywna dzięki zaawansowanym i niezwykle precyzyjnym robotom. Jaka jest zatem rola człowieka w całym procesie? Wciąż nieoceniona. To człowiek czuwa nad jakością produkcji, nadzoruje urządzenia pomiarowe, sprawdza działanie systemu, a także… dobór i jakość środków smarnych. I chociaż system informuje o konieczności wymiany oleju czy smarowania konkretnych części, to człowiek jest najbardziej odpowiedzialny za utrzymanie maszyn w optymalnym stanie.
Jesteśmy świadkami niezwykle dynamicznego rozwoju w przestrzeni szeroko pojętego przemysłu. Za zmianami technologicznymi podążają również zmiany w podejściu do utrzymania nowoczesnych urządzeń w optymalnym stanie. A żeby zaawansowane maszyny czy precyzyjne roboty mogły pracować z maksymalną efektywnością, były wydajne i wytrzymały próbę czasu, muszą być odpowiednio utrzymywane. I nie chodzi tylko o czas eksploatacji czy prawidłowe obchodzenie się z maszyną podczas pracy, ale przede wszystkim o odpowiednie stosowanie środków smarnych.
Właśnie dlatego parki maszynowe, zakłady produkcyjne i fabryki wprowadzają w życie zasady tzw. efektywnej gospodarki smarowo-olejowej. Dzięki niej można odpowiednio dopasować oleje i smary do przeznaczenia oraz wymagań poszczególnych maszyn. W ramach takich działań specjaliści mają obowiązek czuwać nad czystością, składem i jakością stosowanych środków, dlatego regularnie wykonują szczegółowe laboratoryjne analizy. Poza tym gospodarka smarno-olejowa zakłada wykorzystanie nowoczesnych sprzętów i rozwiązań, które pomagają utrzymać pracę maszyn na optymalnym poziomie, zapewniając wysoką jakość produkcji oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Aby wyjść naprzeciw wysokim wymaganiom nowoczesnych maszyn oraz dostosować się do trendów na rynku, oprócz odpowiednich środków smarnych, specjaliści wybierają też nowoczesne rozwiązania wspierające gospodarkę smarowniczo-olejową. Jednym z takich rozwiązań jest stosowanie skanerów kodów kreskowych. Skanery te, dzięki ścisłej współpracy z programem komputerowym służącym do obsługi smarowniczo-olejowej, efektywnie wspomagają codzienną obsługę smarowniczą. O ile programy komputerowe są już standardem w firmach świadczących usługę smarowniczo-olejową, to skanery kodów kreskowych coraz szerzej wykorzystywane są od kilku lat. Dzięki nim możemy znacznie zwiększyć efektywność wykonywanej pracy oraz eliminować do minimum błędy ludzkie wynikające z pomyłek przy przepisywaniu danych do komputera.
Innym rozwiązaniem, stosowanym głównie w gospodarce smarowniczo-olejowej świadczonej w cementowniach czy w zakładach wapienniczych, są bezprzewodowe urządzenia elektroniczne. Możemy dzięki nim bardzo łatwo i precyzyjnie zgromadzić, a także przeanalizować uzyskane dane. Do takich urządzeń należą między innymi kamery termowizyjne czy detektory drgań. Urządzenia te umiejętnie i systematycznie używane, np. do pomiaru poziomu zużycia zębów na wieńcu pieca czy też mierzenia poziomu drgań na łożyskach, pozwalają zapobiec wystąpieniu awarii oraz efektywnie wykorzystać uzyskaną wiedzę do dalszej obsługi smarowniczej danego urządzenia.
Odpowiednie środki smarne w połączeniu z rozwiązaniami technologicznymi na miarę czasu pozwalają maszynom pracować maksymalnie wydajnie, a producentom w sposób efektywny i bezpieczny wytwarzać coraz lepsze samochody, części czy inne przedmioty. Czwarta rewolucja przemysłowa oprócz przełomowych technologii ma też swoich mniejszych, ale równie ważnych bohaterów czyli środki smarne dedykowane potrzebom zaawansowanych urządzeń.