fbpx

Portal ekspercki

Portal ekspercki

TOP

Jak reagować na pojazd uprzywilejowany?

Zgodnie z art. 9 kodeksu drogowego uczestnik ruchu drogowego znajdujący się na drodze jest zobowiązany ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.

✅ Jeśli nie masz gdzie stanąć, jedź dalej i stań w miejscu, które pozwoli na  bezpieczny przejazd pojazdu uprzywilejowanego.

✅ Obserwuj co robią inni kierowcy, na którą stronę jezdni zjeżdżają i czy nie tworzy się korek.

✅ Stojąc w korku zjedź na skraj drogi, pobocze lub pas zieleni. 

✅  W SKRAJNYCH SYTUACJACH, gdy nie ma innego wyjścia, możesz z niewielką prędkością i zachowaniem ostrożności wjechać na przejście dla pieszych, chodnik lub pas wyłączony z ruchu.

✅ W razie wypadku na AUTOSTRADZIE lub DRODZE SZYBKIEGO RUCHU ustaw auto tak, aby przejezdny był lewy pas. Jeśli poruszasz się lewym skrajnym pasem, zjedź jak najbardziej do lewej. Jeśli prawym, zjedź jak najbardziej do prawej. 

❌ Za utrudnianie przejazdu pojazdu uprzywilejowanego grozi mandat od 20 do 500 zł i do 6 punktów karnych. 

🚓 Dodajmy że za pojazd uprzywilejowany uznaje się taki, który wysyła sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych, a także sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie. 

Inspirujemy i motywujemy. Grupa FUCHS to firma z niemieckimi korzeniami, która opracowuje, produkuje i sprzedaje środki smarne oraz produkty pokrewne od ponad 85 lat – dla praktycznie wszystkich obszarów zastosowań i sektorów. Firma FUCHS to synonim obietnicy: technologia, która się opłaca.