fbpx

Portal ekspercki

Portal ekspercki

TOP

Koniec z jazdą na zderzak. Nowe przepisy tego zakazują

Zgodnie ze znowelizowaną 1 czerwca 2021 r. ustawą “Prawo o ruchu drogowym” kierowcy będą mieli zakaz tak zwanej “jazdy na zderzak”. 

Niestety do tej pory często zdarzało się, że samochody poruszające się z dużą prędkością zachowywały między sobą zbyt małą odległość, bo kierowca z tyłu chciał wymusić szybszą jazdę 🚙 🚘. W ten sposób traciło się także pole widzenia, zatem często niemożliwe było zobaczenie przeszkody znajdującej się przed poprzedzającym pojazdem. Gdy auto jadące z przodu zwolniło, nietrudno było o wypadek.  

📛 Te ryzykowne sytuacje mają ukrócić przepisy, w myśl których:

➡ bezpieczna odległość między pojazdami na drogach szybkiego ruchu (autostradach i drogach ekspresowych) wynosi połowę aktualnej prędkości

➡ kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 metrów za poprzedzającym samochodem, przy 120 km/h – 60 metrów za nim, a przy 140 km/h – 70 metrów za nim 

➡ jedynym odstępstwem od tych reguł jest manewr wyprzedzania 

Warto wiedzieć, że podobne rozwiązania zostały zastosowane w wielu europejskich krajach i tam się sprawdzają. Implementacja nowych zasad do polskich warunków jazdy wydaje się więc naturalną konsekwencją. 

Inspirujemy i motywujemy. Grupa FUCHS to firma z niemieckimi korzeniami, która opracowuje, produkuje i sprzedaje środki smarne oraz produkty pokrewne od ponad 85 lat – dla praktycznie wszystkich obszarów zastosowań i sektorów. Firma FUCHS to synonim obietnicy: technologia, która się opłaca.