fbpx

Portal ekspercki

Portal ekspercki

TOP

FUCHS dla branży spożywczej – bezpieczeństwo i wydajność procesu

Podsumowanie:

Smary specjalne CASSIDA spełniają wymogi bezpieczeństwa tam, gdzie produkuje się i przetwarza żywność. Efekt? Bezpieczeństwo, wydajność i dłuższa żywotność maszyn i sprzętu. Oraz uniwersalność, bo CASSIDA może zastępować smary niespożywcze.

Przemysł spożywczy to bardzo wymagający rynek: tutaj chodzi głównie o ochronę konsumentów. Coraz wyższe standardy higieny wymuszają działania niepraktykowane w żadnym innym segmencie przemysłu wytwórczego. Na przykład przy stosowaniu i produkcji smarów w przemyśle spożywczym należy skrupulatnie przestrzegać surowych zasad. Jak FUCHS wpisuje się w te wymagania?

Smary spożywcze – odpowiedź na specyficzne wymagania

Dlaczego potrzebne są smary spożywcze? Czy nie wystarczy użyć do produkcji tych samych smarów, które są używane w innych sektorach? Maszyna to maszyna, a linia montażowa to linia montażowa. Otóż niekoniecznie.

urządzenia w przemyśle spożywczym zwykle podlegają silnym wpływomChociaż urządzenia w przemyśle spożywczym nie różnią się znacznie od tych stosowanych w innych sektorach przemysłu pod względem funkcji, to jednak zwykle podlegają silniejszym wpływom, takim jak codzienne czyszczenie agresywnymi substancjami, zanieczyszczenie substancjami aktywnymi i ekstremalne wahania temperatury – od szybkiego zamrażania aż po pieczenie w piecach do wypieku wafli.

Tak więc urządzenia w przemyśle spożywczym są poddawane silnym wpływom. Te odmienne zastosowania wyraźnie wyróżniają je na tle innych, wykorzystujących standardowe środki smarne.

Ryzyko zanieczyszczenia żywności

Wielokrotnie zdarzają się przypadki niezamierzonego zanieczyszczenia żywności. Jest to wywołane przez smary i substancje chemiczne i wiąże się to z poważnymi konsekwencjami.

Ryzyko można łatwo pokazać na przykładzie maszyn do zamykania puszek: w tym przypadku smary mogą wydostawać się bezpośrednio ponad powierzchnię puszki i być rzucane, z powodu dużej prędkości, stykając się w ten sposób z żywnością.

   

Coraz ostrzejsze normy higieny wymuszają na firmach przemysłu spożywczego podejmowanie działań zapobiegających takiemu zanieczyszczeniu. Nie ma jednak żadnych europejskich norm dotyczących smarów w przemyśle spożywczym. A przecież jest to niezwykle istotny aspekt w technologii produkcyjnej, ważny zwłaszcza dziś, w kontekście zmagań epidemicznych.

Inwestycje w bezpieczeństwo żywności i wydajność

Wyjątkowo problematyczna jest sytuacja, w której wycofuje się towar ze sprzedaży z powodu skażenia produktu spożywczego.
Zgodnie z przepisami, to producent ponosi odpowiedzialność za taki stan rzeczy, póki nie udowodni, że podjął wszelkie możliwe środki w celu uniknięcia zaistniałego zanieczyszczenia żywności. Ponadto marka traci wizerunek, który był budowany przez wiele lat z dużym wysiłkiem i przy wysokich kosztach inwestycyjnych.

To między innymi te kosztowne skutki sprawiają, że producenci żywności coraz częściej inwestują w bezpieczne przepływy procesowe. Dobór odpowiednich środków smarnych zwiększa wydajność maszyn i skraca przestoje.

CASSIDA – wysokowydajne smary dla produktów spożywczych

Smary na rynku spożywczym muszą zagwarantować jak najwyższy poziom czystości, a w przypadku nieuniknionego technicznie kontaktu z żywnością – być całkowicie bezpieczne. W FUCHS LUBRITECH doskonale zdajemy sobie sprawę z tej odpowiedzialności i podchodzimy do tego tematu z najwyższą starannością.

W dziedzinie smarów spożywczych FUCHS LUBRITECH posiada kompleksowe portfolio produktów, które od 30 lat z powodzeniem sprawdzają się na rynku. Naszym czołowym rozwiązaniem jest CASSIDA, czyli marka smarów zapewniająca niezawodność i bezpieczeństwo w produkcji żywności.

Z gamy obejmującej ponad 100 środków smarnych przeznaczonych do kontaktu z żywnością, CASSIDA oferuje idealne rozwiązanie dla wszystkich gałęzi przemysłu i każdego zastosowania.

Smary specjalne CASSIDA spełniają najwyższe wymogi bezpieczeństwa wszędzie tam, gdzie żywność jest produkowana, przetwarzana, napełniania i pakowania. Ponadto gwarantują płynny proces produkcji, wysoki poziom wydajności oraz dłuższą żywotność maszyn i sprzętu.

Co jest interesujące dla firm spoza branży spożywczej: charakter i działanie produktów CASSIDA jest taki, że często są one w stanie w pełni zastąpić smary niespożywcze.

CASSIDA ma ponadto certyfikat ISO 21469, rejestrację NSF H1 i spełnia wymogi religijne dotyczące koszerności i zachowania zasad halal.

Serwis i know-how FUCHS – pomoc w indywidualnym zarządzaniu smarem

Fachowa wiedza i wieloletnie doświadczenie praktyczne decydują o wyborze odpowiedniego środka smarnego. Szczególnie istotna jest ponadto ochrona konsumenta. Wymaga ona najwyższych standardów bezpieczeństwa – od projektowania i produkcji, aż po sprzedaż i obsługę posprzedażową.

Dzięki szerokiemu zakresowi badań LCCP (Lubricant Critical Control Point) eksperci od środków smarnych z FUCHS LUBRITECH oferują kluczową usługę stworzoną na potrzeby:

● opieki nad systemami klientów (HACCP),
● utrzymania bezpieczeństwa żywności,
● redukcji kosztów,
● ochrony marki żywności.
Usługa FUCHS jest więc kompleksowa i obejmuje całą paletę działań wspomagających zarządzanie smarem w sektorze spożywczym.

Ponadto, po sprawdzeniu maszyn, FUCHS LUBRITECH zaleca odpowiednie przerwy międzyobsługowe na smarowanie i wymianę oleju, a także odpowiedni produkt z szerokiej oferty CASSIDA. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że każda gałąź przemysłu stawia różne wymagania.

Inspirujemy i motywujemy. Grupa FUCHS to firma z niemieckimi korzeniami, która opracowuje, produkuje i sprzedaje środki smarne oraz produkty pokrewne od ponad 85 lat – dla praktycznie wszystkich obszarów zastosowań i sektorów. Firma FUCHS to synonim obietnicy: technologia, która się opłaca.