fbpx

Portal ekspercki

Portal ekspercki

TOP

Co wiesz o smarowaniu pojazdów?

Bycie „fit” ma swoje zalety, przynajmniej jeśli chodzi o olej silnikowy. W tym artykule podzielimy się wiedzą na temat olejów o niskich lepkościach i generalnie o smarowaniu pojazdów osobowych i ciężarowych. Poniżej przeczytasz o lepszej ochronie, niższym zużyciu paliwa i o tak zwanym „ciepłym garażu w puszce”. Pisząc szczupłe oleje, mamy na myśli oleje o niższej lepkości.

”Cieńsze” OLEJE IDEALNIE DZIAŁAJĄ TAKŻE W POJAZDACH CIĘŻAROWYCH

Nie ma żadnego powodu abyś musiał używać „grubych” olejów w twojej flocie pojazdów ciężarowych. Przeciwnie, oleje w klasach lepkości 5W lub 10W zapewniają lepsze smarowanie niż oleje w klasie 15W. Olej o niższej lepkości szybciej dociera do węzłów tarcia i smaruje bardziej efektywnie niż ten o wyższej lepkości. Zmniejszone zużycie może przełożyć się także na obniżenie zużycia paliwa.

WŁAŚCIWY OLEJ JEST WAŻNY W SYSTEMACH KONTROLI EMISJI

Oleje przeznaczone do ekologicznych silników chronią systemy oczyszczania spalin w sprzęcie budowlanym i innych pojazdach użytkowych. Właściwy olej zapobiega ryzyku zablokowania filtrów cząstek stałych.

KLASA LEPKOŚCI WPŁYWA NA ROZRUCH

W silniku pojazdów użytkowych, każde obniżenie klasy lepkości umożliwia rozruch w temperaturze o 5 oC niższej. Tak więc w bardzo mroźny zimowy dzień olej w klasie 5W umożliwia rozruch w temperaturze o 10 oC niższej niż olej w klasie 15W.

OLEJ POTRAFI DZIAŁAĆ JAK „CIEPŁY GARAŻ”

Z „cieńszym” olejem unikniesz rozgrzewania silnika na biegu jałowym. Taki olej poprawia zdolność silnika do rozruchu oraz redukuje zużycie w zimne dni i dlatego jest nazwany „ciepłym garażem w puszcze”. I oczywiście brak konieczności pracy silnika na biegu jałowym to dobra wiadomość dla twoich finansów i środowiska.

OLEJ W SILNIKU CIĘŻARÓWKI KRĄŻY SZYBKO I NA DŁUGIM DYSTANSIE

Olej pokonuje dystans 9,5 metra krążąc we wszystkich zakamarkach silnika. W konsekwencji, brak sadzy i produktów utleniania jest krytyczne, aby utrzymać odpowiedni przepływ oleju. Dzięki ciągłej cyrkulacji, przez każdy element silnika przepływa 135 litrów oleju na minutę.

BARDZO WAŻNA JEST REGULARNA ZMIANA PŁYNU W UKŁADZIE CHŁODZENIA

Ważne jest, żeby nie tylko dolewać płynu do układu chłodzenia, ale także dokonywać wymian. Najwyższej jakości płyny dobrze jest zmieniać regularnie co 3-5 lat. Płyny „ekonomiczne” idealnie jest zmieniać co roku. Wymiana płynu w układzie chłodzenia zapewnia ochronę antykorozyjną i zapewnia sprawne działanie pompy wody.

WYMAGANIA OD OLEJU SILNIKOWEGO SĄ CORAZ WYŻSZE

Wynika to z zaostrzania norm emisji spalin nakładane na pojazdy ciężarowe przez ostatnie 30 lat, np. obniżenie emisji tlenków azotu aż o 90%. Osiągnięto to dzięki znacznym zmianom w konstrukcji silników, które wymogły zmiany także w technologii olejów silnikowych. Muszą sobie radzić w coraz trudniejszych warunkach pracy oraz chronić systemy oczyszczania spalin, przede wszystkim filtry cząstek stałych.

„CIEŃSZE” OLEJE ROBIĄ RÓŻNICĘ TAKŻE W SKRZYNI BIEGÓW I TYLNYM MOŚCIE

Jeśli przywykłeś do tworzących się oleistych grudek w twojej skrzyni biegów, jest bardzo prosty sposób, aby tego uniknąć. W tylnym moście, ale także w skrzyni biegów cieńsze oleje pomagają redukować zużycie i ograniczyć konsumpcję paliwa.

Menedżer Produktu ds. Motoryzacyjnych Środków Smarnych