fbpx

Portal ekspercki

Portal ekspercki

TOP

Dlaczego oleje wielofunkcyjne są tak popularne w maszynach rolniczych?

Jeśli chodzi o środki smarne przeznaczone do maszyn rolniczych, to niezwykle często znajdują zastosowanie oleje wielofunkcyjne typu UTTO i STOU. Takie uniwersalne produkty spełniają szereg wymagań i doskonale sprawdzają się w wymagających warunkach pracy na roli. Ale na czym dokładnie polega ich wyjątkowość i czemu rolnicy decydują się właśnie na nie?

Zadanie olejów wielofunkcyjnych

Oleje wielofunkcyjne UTTO (Universal Tractor Transmission Oil) i STOU (Super Tractor Oil Universal) zostały opracowane aby spełnić wiele zadań. Mają zagwarantować prawidłowe smarowanie ruchomych elementów różnych mechanizmów w maszynie rolniczej.
Dzięki temu ma ona pracować
sprawnie i wydajnie przez długie lata eksploatacji. 

Krótka charakterystyka UTTO i STOU

Obydwa rodzaje olejów różnią się między sobą parametrami.

Oleje UTTO są przeznaczone do przekładni, układów hydraulicznych i mokrych hamulców. Tymczasem oleje STOU są pod tym względem bardziej uniwersalne i oprócz wspomnianych podzespołów, są wykorzystywane również w silnikach. Z tego powodu muszą wytrzymywać wyższe temperatury. 

Czym różnią się od siebie oleje wielofunkcyjne i oleje tradycyjne?  

Przeznaczenie  

Główna różnica między olejami wielofunkcyjnymi a olejami tradycyjnymi dotyczy zastosowania w mokrych hamulcach. 
Te pierwsze mogą bowiem pracować z układami ciernymi w kąpielach olejowych, a więc z tzw. mokrymi hamulcami. Tego samego nie da się powiedzieć o klasycznych olejach przekładniowych.  

Wpływ na pracę elementów  

Oleje wielofunkcyjne zapewniają: 

 • prawidłowe działanie różnego typu elementów,  
 • cichą pracę mokrych hamulców (redukcja ewentualnych pisków i trzasków),  
 • trwałość mechanizmów, 
 • właściwe odprowadzenie ciepła,  
 • uniwersalność zastosowania a zatem zmniejszenie możliwości pomyłki przy doborze oraz ułatwienie logistyki magazynowania.  

Jak widać, zakres zastosowań jest dość szeroki 

Właściwości chemiczne  

W przeciwieństwie do np. standardowych olejów silnikowych oleje wielozadaniowe zazwyczaj wykazują mniejszą tendencję do pienienia. Ta właściwość jest niezwykle istotna ze względu na prawidłowe działanie układów hydraulicznych. Parametry ciernie są dostosowane do pracy z mokrymi hamulcami. 

Sposób wytwarzania  

Produkty, o których mowa, muszą niekiedy spełniać wyśrubowane normy i uwzględniać zróżnicowane wymagania. Na ich opakowaniach można odnaleźć klasyfikacje typowe dla innych olejów takie jak SAE, API, jak również pewne specyficzne normy związane z mokrymi hamulcami. 

Z tego powodu nawet samo wytworzenie oleju nie jest łatwe. Producent oleju wielozadaniowego (taki jak FUCHS) musi dysponować odpowiednimi technologiami i know-how, a poza tym spełniać restrykcyjne wymagania producentów.  

Czemu warto zdecydować się na olej wielofunkcyjny dla swojej maszyny rolniczej? 

Oleje wielozadaniowe do maszyn rolniczych to środki smarne, które gwarantują bezawaryjną pracę: 

 • mokrych hamulców,  
 • układów przekładniowych np. skrzyń biegów czy mostów napędowych,  
 • układów hydraulicznych, 
 • silników (typ STOU).   

Odpowiednio dobrane, skutecznie zabezpieczają przed zużyciem elementy układu napędowego ciągnika lub innej maszyny rolniczej. Są szczególnie popularne w rozwiązaniach gdzie skrzynia biegów jest połączona z układem hydraulicznym. Tym samym ich zastosowanie jest po prostu wygodne 

Wielozadaniowy czy dobrany indywidualnie – liczy się przede wszystkim jakość  

Wiadomo już, że warto inwestować w oleje wielofunkcyjne. Ale nie byle jakie. W tym przypadku liczy się to, by wybierać wyłącznie produkty o wysokiej jakości. Tylko takie środki smarne zapewnią skuteczną ochronę w dłuższej perspektywie.  

Po czym poznać, że ma się do czynienia z olejem o dobrych parametrach? Na przykład po zakresie temperatur pracy, reprezentowanym przez stosowną klasę SAE. To ważne, ponieważ maszyna rolnicza może pracować zarówno w upale, jak i w chłodniejszej aurze podczas wykonywania prac późną jesienią czy wczesną wiosną.  

Nie bez znaczenia jest również parametr zwany wskaźnikiem lepkości. Wyższy jest korzystny. Dodatkowo oleje klasy premium będą spełniały wyższe normy niż ich standardowe odpowiedniki.  

Porada

Określone parametry okazują się kluczowe szczególnie w dzisiejszym rolnictwie, w którym wykorzystuje się nowoczesne automatyczne skrzynie biegów. Do niektórych przekładni pasują tylko oleje o specyficznych parametrach, zatem podczas doboru nie ma miejsca na pomyłkę. Dobrany olej musi spełniać wymaganą przez producenta maszyny normę.

Inwestycja w długie lata eksploatacji  

Warto zapłacić nieco więcej za środek, który zapewni niższe koszty eksploatacyjne poprzez dużo rzadsze naprawy i ograniczenie przestojów.   

Wybierając sprawdzony produkt, na przykład olej wielofunkcyjny FUCHS, zyskujesz ochronę i mniejszą awaryjność również w wymagających warunkach pracy. 

Jakie oleje wielofunkcyjne sprawdzą się najlepiej do maszyn rolniczych? 

Przy wyborze, kieruj się zalecaniami producenta. Dzięki temu masz pewność, że olej będzie pracował optymalnie także przy dużych obciążeniach. Poniżej jest krótka charakterystyka kilku olejów wielofunkcyjnych 

 1. Dla rolników poszukujących rozwiązań zapewniających wysoką jakość: AGRIFARM UTTO MP.  Chętnie polecany, z dopracowaną recepturą, która spełnia większość norm wymaganych przez czołowych producentów maszyn rolniczych. Inną propozycją, czasem stosowaną do nieco starszych maszyn będzie wielosezonowy AGRIFARM STOU SAE 10W-30.
 2. Do skrzyń VT-Drive w McCormick: AGRIFARM UTTO VT.
 3. Do przekładni Vario w niemieckich maszynach Fendt: AGRIFARM STOU MC SAE 10W-40. Głównie za sprawą odporności na utlenianie i stabilnych parametrów ciernych.  

Jak znaleźć odpowiedni środek smarny dla swojej maszyny rolniczej? 

Dobierz odpowiedni olej wielofunkcyjny do maszyny rolniczej (i nie tylko) FUCHS, korzystając z naszej > wyszukiwarki produktów. 

Wykorzystując to > narzędzie krok po kroku znajdziesz optymalny olej dla swojego ciągnika rolniczego czy innego pojazdu. 

Możesz również wyszukać odpowiedni produkt, przeszukując bazę według zastosowań, np. olej przekładniowy, płyn chłodniczy, płyn hamulcowy itd. W tym celu użyj naszego > asystenta produktu. 

Źródła:
1 https://www.farmer.pl/technika-rolnicza/maszyny-rolnicze/wielofunkcyjnosc-na-pierwszym-planie-oleje-utto-i-stou,107811.html
2 https://www.olejekatowice.pl/oferta/oleje/olej-wielofunkcyjny-do-maszyn-budowlanych-i-rolniczych/
3 https://www.proauto.pl/jakie-oleje-wykorzystuje-sie-w-rolnictwie/
4 https://truck.intercars.com.pl/pl/aktualnosci/ciekawostki/fuchs-agrifarm-oleje-dedykowane-branzy-rolniczej/
5 https://dobresklepymotocyklowe.pl/wiedza/post/lancuch-walek-czy-pas-zebaty-szukamy-najlepszego-napedu-motocykla
6 https://swiatmotocykli.pl/motocykle/wszystko-o-lancuchach-napedowych-jakie-sa-rodzaje-i-jak-o-niego-dbac/
7 https://warsztat.pl/artykuly/uklad-napedowy-w-motocyklu-zimowy-serwis,68491,bm9uZSE2ODQ5MSEhbm93b2N6ZXNueXdhcnN6dGF0LnBsL2FydHlrdWx5L29zdGF0bmkvbW90b2N5a2xl

Inspirujemy i motywujemy. Grupa FUCHS to firma z niemieckimi korzeniami, która opracowuje, produkuje i sprzedaje środki smarne oraz produkty pokrewne od ponad 85 lat – dla praktycznie wszystkich obszarów zastosowań i sektorów. Firma FUCHS to synonim obietnicy: technologia, która się opłaca.