fbpx

Portal ekspercki

Portal ekspercki

TOP

Jak rozmowa przez komórkę wpływa na skupienie kierowcy?

Choć aż 98% kierowców uważa, że korzystanie z telefonu podczas prowadzenia pojazdu stanowi zagrożenie zdrowia i życia (badania CBOS z 2017 r.), to ciągle obserwujemy na naszych drogach kierowców, którzy zapominają, jak nierozważne jest to zachowanie. 

Abstrahując od ciągłego rozproszenia uwagi podczas rozmowy, już samo odebranie telefonu trwa 2-5 sekund. W tym czasie auto bez naszej kontroli pokonuje (w zależności od prędkości):

🚘 od ok. 28 do 70 metrów ➡️  przy 50 km/h,
🚘 od 50 do 125 metrów ➡️  przy 90 km/h,
🚘 od ponad 66 do 165 metrów ➡️  przy 120 km/h.

Biorąc pod uwagę drogę hamowania samochodu na suchej nawierzchni (przy tych prędkościach) – jest ona dłuższa niż dystans, który pokona samochód, gdy odbieramy telefon. To sprawia, że możemy nie zauważyć, gdy inny pojazd zmienia pas ruchu, lub gdy pieszy czy rowerzysta znajdzie się przed maską pojazdu…

❗❗ Co roku policjanci wlepiają kierowcom blisko 100 tys. mandatów za niedozwolone używanie telefonu podczas jazdy. 

❗❗ Pamiętaj, że polskie prawo zabrania kierującemu korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku (art. 45 ust. 2 pkt 1 prawa o ruchu drogowym). Za złamanie przepisu grozi kara w wysokości 200 złotych i 5 punktów karnych.

Inspirujemy i motywujemy. Grupa FUCHS to firma z niemieckimi korzeniami, która opracowuje, produkuje i sprzedaje środki smarne oraz produkty pokrewne od ponad 85 lat – dla praktycznie wszystkich obszarów zastosowań i sektorów. Firma FUCHS to synonim obietnicy: technologia, która się opłaca.