fbpx

Portal ekspercki

Portal ekspercki

TOP

Benzyna kontra Diesel. Porównanie jednostek napędowych

Silnik benzynowy czy silnik Diesla? Sprawa nie jest oczywista, a zwolennicy i przeciwnicy tych rozwiązań mają swoje własne argumenty. Na którą stronę przechyla się szala zwycięstwa? Sprawdzamy i pomagamy w wyborze. 

Krótki rys historyczny obydwu rozwiązań

Silnik o zapłonie iskrowym, czyli popularny „benzyniak” został skonstruowany w 1876 roku w Niemczech, a jego twórcą był Nicolaus August Otto. Natomiast pierwsze próby uruchomienia tego rodzaju konstrukcji miały miejsce kilka lat wcześniej.

Ponad dwie dekady od wynalazku Otto, na rynkach zadebiutował silnik konkurencyjny: z zapłonem samoczynnym. Patent (1893) przypadł Rudoflowi Dieslowi, od którego nazwiska pochodzi druga najpopularniejsza jednostka napędowa na świecie. Za pierwszy dwucylindrowy silnik o zapłonie nowego typu konstruktor otrzymał zresztą nagrodę Grand Prix na wystawie technologicznej w Paryżu.

Obydwa rodzaje silników przez dziesięciolecia były wielokrotnie modyfikowane. Utalentowani inżynierowie udoskonalali je o takie innowacyjne rozwiązania jak wtrysk bezpośredni czy turbodoładowanie. Obecnie żadna z tych technologii nie wydaje nam się już niczym dziwnym. Ale warto mieć w pamięci to, jak długą drogę (dosłownie i w przenośni) przebyły jednostki napędowe od XIX wieku do stanu z dziś.

Co sprawdzi się lepiej: benzyna czy Diesel? ”Przegląd generalny” najważniejszych cech

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, który silnik będzie lepszym rozwiązaniem. Każdy z nich ma swoje mocne i słabsze strony.

Oto skrócona charakterystyka

Silnik o zapłonie iskrowym: wady i zalety

  • niższa cena zakupu nowego modelu,
  • prosta konstrukcja,
  • cicha praca,
  • niska awaryjność,
  • mniejsza wydajność pracy,
  • wymóg precyzyjnego doboru mieszanki paliwowej,
  • krótsza żywotność (w zależności od modelu).

Silniki z zapłonem samoczynnym: wady i zalety

  • mniejsze zużycie paliwa,
  • małe prawdopodobieństwo wystąpienia samozapłonu,
  • dobre osiągi,
  • ekonomiczna praca,
  • wysoki koszt zakupu nowego samochodu,
  • wysoki koszt naprawy,
  • głośna praca,
  • trudniejszy zapłon w niskich temperaturach (ale łatwy w wilgotnych warunkach),
  • konieczność zastosowania specjalnych specjalnych olejów (np. marki FUCHS)

Poniżej szczegółowo przyglądamy się najważniejszym cechom obydwu jednostek.

Różnice w sposobie działania

Podstawową cechą różnicującą silniki jest sposób ich działania oraz sama konstrukcja. W jednostce benzynowej spalanie ładunku zachodzi po wygenerowaniu iskry przez elektrody świecy zapłonowej. W rezultacie gwałtownie wzrasta ciśnienie, co wprawia tłok w ruch. To z kolei bezpośrednio wpływa na wał korbowy, który napędza koła samochodu.

Inaczej funkcjonuje Diesel. W silniku z zapłonem samoczynnym powietrze sprężane jest pod wysokim ciśnieniem, dochodzącym nawet do 50 bar. Tak duża wartość powoduje wzrost temperatury powietrza do 900 stopni Celsjusza. Równocześnie z tym olej napędowy zasilający silniki wysokoprężne jest rozpylany w komorze spalania przed górnym punktem tłoka. Po tym, jak małe krople substancji płynnej odparują, tworzy się spalana mieszanka paliwowo-powietrzna.

Koszty zakupu i utrzymania

Diesel, pod względem technicznym, wymaga od producenta większego dopracowania w porównaniu z silnikiem benzynowym. Wynika to z prostego faktu: to dużo bardziej skomplikowany projekt i wykonanie. Olej napędowy musi być dostarczany do jednostki pod wyższym ciśnieniem i w dodatku dużo bardziej precyzyjnie.

Zatem i koszt zakupu samochodu z taką jednostką jest wyższy. Oczywiście mówimy tu o fabrycznie nowych pojazdach, bo w przypadku używanych aut sprawa jest bardziej skomplikowana.

Ze względu na rozbudowaną konstrukcję silnika o samoistnym zapłonie, również cena wymiany lub naprawy będzie o wiele wyższa niż w przypadku tradycyjnej jednostki. Ta ma dużo prościej zbudowaną pompę paliwa, a dodatkowo nie musi też równoważyć dużego momentu obrotowego. W związku z tym koszt zakupu i renowacji w autach z silnikiem benzynowym nie nadszarpnie tak bardzo domowego budżetu.

Komfort prowadzenia pojazdu

Jeśli chodzi o wygodę jazdy, to zdania są podzielone. Z faktami trudno jednak dyskutować. A są one takie, że pojazdy z silnikami Diesla są cięższe od swoich benzynowych odpowiedników. I to o wiele cięższe, bo różnica wynosi nawet 100 kilogramów. Jak wiadomo, większa masa to gorsze prowadzenie. Szczególnie jeśli kierowcy zależy na rozwijaniu większych prędkości.

Silniki z zapłonem samoczynnym mogą się co prawda pochwalić większym momentem obrotowym, natomiast w węższym zakresie obrotów.  Zatem: rzadziej zmieniane biegi, ale gorsze osiągi. Kwestią otwartą pozostaje to, komu, na czym bardziej zależy.

Ciekawostka

Warto wiedzieć, że silniki wysokoprężne zazwyczaj osiągają około 5 tys. obr./min., podczas gdy silniki benzynowe mogą kręcić się do wartości 7 tys. obr./min i więcej.

Bardziej wydajna jazda z Dieslem?

Nie ma natomiast wątpliwości co do tego, który rodzaj silnika może się pochwalić większą wydajnością. Odpowiedź jest jednoznaczna: Diesle.

→ Współczynnik sprzężenia w tym układzie wynosi 20 jednostek, podczas gdy w silniku benzynowym zaledwie 10 jednostek.

→ Wartość opałowa oleju napędowego wynosi w przybliżeniu jakieś 37MJ/l, natomiast benzyny około 32MJ/l.

Zgodnie z wyliczeniami, silniki wysokoprężne mogą osiągać sprawność na poziomie nawet 50 procent, czyli o 15 procent więcej niż jednostki benzynowe. W silniku Diesla o 20% niższe jest również zużycie paliwa.

Ciekawostka

Czy wydajność pracy przekłada się na niższe koszty za tankowanie? Niekoniecznie. Testy przeprowadzone przez portal Auto Świat wykazały, że w dłuższej perspektywie bardziej opłacalny dla “przeciętnego kierowcy” będzie jednak silnik benzynowy. Wszystko zależy jednak od rocznych przebiegów i konkretnego modelu samochodu.

Regulacje proekologiczne nie sprzyjają Dieslom

Kwestią bezdyskusyjną w rozmowie o przewadze silników benzynowych nad Dieslami jest ekologia. W przypadku silnika wysokoprężnego trudno mówić o przyjazności ekologicznej. I dostrzegają to mocodawcy, którzy coraz bardziej restrykcyjnie podchodzą do tego rodzaju jednostek i wprowadzają dla nich solidne ograniczenia.

Na przykład już dziś do takich miast jak Stuttgart nie wjedziemy z silnikiem Diesla. To rezultat praw ograniczających ruch dla aut niespełniających norm emisji spalin Euro 5.

Ciekawostka

Klimat (nomen omen) rozmów o przyszłości silników wysokoprężnych jest niesprzyjający. Jedną z przyczyn może być niedawna afera z udziałem marki Volkswagen. Wyszło na jaw, że niemiecka marka dopuszczała się nadużyć, manipulując wynikami pomiarów emisji z układu wydechowego. Ten kryzys wizerunkowy okazał się jednym z punktów zapalnych. Dziś nie cichną głosy, że diesle zanieczyszczają powietrze tlenkami azotu i raz na zawsze powinny zniknąć z ulic.

Czas pokaże, jak rozwinie się sytuacja na rynku, ale już teraz, choćby na poniższym wykresie, widać systematyczny spadek zainteresowania zakupem silników Diesla. Powodem mogą być właśnie względy środowiskowe.

Źródło: AutoŚwiat na odstawie SAMAR.

Na sam koniec: dla kogo jakie rozwiązanie?

Silnik benzynowy to dobry wybór dla tych osób, którym zależy na opłacalności. Taka jednostka oznacza niższe koszty samego zakupu (w przypadku nowych aut) i umiarkowane kwoty na fakturach za serwisowanie.

Ale coś za coś. Bo ostatecznie i tak więcej wydaje się na paliwo. Nie są to oczywiście tak duże różnice, jak w porównaniu gaz – benzyna, ale jednak. Poza tym to kwestia oszacowania ryzyka. Jeśli jednostka z bezpośrednim wtryskiem paliwa już ulegnie uszkodzeniu (co zdarza się rzadko), to cena wymiany pompy wysokiego ciśnienia może przyprawić o zawrót głowy.

Na korzyść silników benzynowych może jeszcze przemawiać większa kultura pracy oraz większa przydatność podczas jazdy miejskiej. Na krótszych dystansach z częstą zmianą biegów i hamowaniem zdecydowanie lepiej sprawdzi się nie Diesel, tylko właśnie jednostka o zapłonie iskrowym. Powód jest prosty: taki element oferuje niższy moment obrotowy.

Nie oznacza to jednak, że auto z silnikiem wysokoprężnym jest „nieprzydatne”. Właśnie taki model pokaże pełnię swoich możliwości na dłuższych trasach, z uwagi na oszczędność spalania. Ten potencjał doceniają na przykład właściciele dużych flot pojazdów, którzy wyposażają kierowców pokonujących około 20 tys. kilometrów rocznie właśnie w takie narzędzie pracy.

Jeśli chodzi o komfort jazdy, to tutaj mamy kwestię do przemyślenia. Bo każdy ma inne potrzeby.

Podsumowując, przed wyborem silnika benzynowego lub Diesla, warto zadać sobie takie pytania:
→ Jak często przemieszczamy się pojazdem?
→ Jaki jest nasz budżet początkowy i roczny (w odniesieniu do: kosztów zakupu, tankowania, serwisowania, a nawet ubezpieczenia)?
→ Czy poruszamy się głównie po mieście, czy po autostradzie?
→ Czy bardziej cenimy sobie cichszą pracę, czy większe osiągi?
→ Czy silnik będzie narażony na  pracę w szczególnie trudnych warunkach (np. duża wilgotność powietrza)?
→ Czy ważne są dla nas kwestie środowiskowe i czy liczymy się z konsekwencjami i ograniczeniami norm emisji spalin?

A dla wsparcia każdego silnika, niezależnie od jego rodzaju, rekomendujemy zastosowanie olejów FUCHS.

Źródła:
1 https://www.autoraport.pl/blog/benzyna-kontra-diesel-roznice-w-jednostkach-napedowych/ 
2 https://www.auto-swiat.pl/testy/testy-nowych-samochodow/diesel-kontra-benzyna-ktory-silnik-bedzie-lepszym-wyborem/6be1qkr  
3 https://motoklub.pl/diesel-czy-benzyna  
4 https://www.autobaza.pl/page/auto-ekspert/diesel-czy-benzyna-co-lepsze-szybsze-oszczedniejsze/  
5 https://www.dasweltauto.pl/pl/poradnik-dasweltauto/auto-uzywane-diesel-czy-benzyna.html  
6 https://en.wikipedia.org/wiki/Petrol_engine  
7 https://www.toyota.pl/porady/diesel-czy-benzyna 
8 https://www.auto-swiat.pl/testy/porownania-samochodow/benzyna-czy-diesel/qk6mc2c

Inspirujemy i motywujemy. Grupa FUCHS to firma z niemieckimi korzeniami, która opracowuje, produkuje i sprzedaje środki smarne oraz produkty pokrewne od ponad 85 lat – dla praktycznie wszystkich obszarów zastosowań i sektorów. Firma FUCHS to synonim obietnicy: technologia, która się opłaca.