fbpx

Portal ekspercki

Portal ekspercki

TOP

Jaki olej wybrać do nowoczesnej maszyny rolniczej?

Z artykułu dowiesz się

Czym jest olej typu LOW SAPS

Jakie parametry powinien mieć olej do maszyn rolniczych

Jak wybrać odpowiedni środek smarny

Technologia stosowana w maszynach rolniczych zmieniała się przez lata. Dziś te potężne maszyny wyposażone są w nowoczesne silniki o ogromnej mocy. Stosuje się w nich cały szereg rozwiązań technicznych, które potrzebują właściwej konserwacji i doboru odpowiednich środków smarnych. Przyjrzyjmy się nieco bliżej sercu pojazdów rolniczych i zastanówmy się jakiego oleju potrzebują.

Rozwój synonimem rolnictwa

Na przestrzeni lat w szeroko rozumianym przemyśle zaszły ogromne zmiany. Rewolucja przemysłowa spowodowała usprawnienie procesu produkcyjnego. Nastąpiła mechanizacja. Urządzenia i maszyny wykorzystywane w produkcji ewoluowały, stając się coraz nowocześniejsze. Nie inaczej było w jednej z najważniejszych gałęzi gospodarki – rolnictwie. To, czym narzędzia, urządzenia, a następnie specjalistyczne maszyny napędzane były przez lata, ulegało stopniowej zmianie. Począwszy od użycia siły ludzkich i zwierzęcych mięśni, po silniki parowe, następnie spalinowe, a na turbodoładowanych jednostkach z bezpośrednim wtryskiem paliwa kończąc.

Obecnie na stałe w rolnictwie zagrzały miejsce takie rozwiązania jak: filtry cząstek stałych, systemy common rail czy selektywna redukcja katalityczna. Napęd na cztery koła, czy wykorzystanie nowoczesnych automatycznych skrzyń biegów nie jest już tutaj żadną ekstrawagancją. A zaprojektowane w duchu nowoczesnej estetyki wnętrza maszyn wyposażone są w nawigację GPS oraz komputery z dotykowymi ekranami.

W dbałości o środowisko

Rozwój przemysłu rolniczego miał ogromny wpływ na środowisko naturalne. Żyjemy w czasach, w których ekologia ma ogromne znaczenie. Proekologiczny trend jest jednym z głównych uwzględnianych podczas produkcji sprzętu. Współczesne maszyny rolnicze wyposażone są w dużej mierze w silniki Diesla z bezpośrednim wtryskiem paliwa, które charakteryzują się dobrymi parametrami oraz wytrzymałością. Niestety podczas pracy tych jednostek wytwarzany jest cały szereg szkodliwych substancji takich jak: tlenki azotu, węglowodory, tlenki węgla, cząstki stałe.

Wprowadzane na przestrzeni lat standardy emisji spalin (w samochodach osobowych znane jako Euro, a w rolnictwie jako TIER lub STAGE) wymusiły na producentach zastosowanie takich rozwiązań jak: reaktory katalityczne czy filtry cząstek stałych (diesel particulate filter – tzw. DPF). Na te ostatnie warto zwrócić szczególną uwagę. Przyglądając się nie tylko sposobowi ich działania, ale także utrzymaniu sprawności przy użyciu nowoczesnych olejów.

Związek filtrów DPF z olejami typu low SAPS

Powszechnie dziś stosowane filtry DPF, umiejscowione w układach wydechowych silników, pozwalają wyeliminować z gazów spalinowych znaczną część szkodliwych dla człowieka cząstek stałych. Korzyści wynikające ze stosowania takiego rozwiązania są niezaprzeczalne. Jak jednak dbać o to, żeby taki filtr działał niezawodnie przez długie lata? Odpowiedzią jest prawidłowo dobrany olej.

Rolnicy mają dziś świadomość, że aby ich jednostki napędowe działały bez zarzutów, nie bez znaczenia jest rodzaj oleju jakiego użyją w celu ochrony silnika i zapewnienia mu poprawności funkcjonowania. W zależności od rodzaju napędu, chcąc zapewnić silnikowi żywotność i niezawodne działanie, użytkownik będzie potrzebował odpowiedniego środka o specjalnych właściwościach. A tych na rynku jest zatrzęsienie. Syntetyczny, półsyntetyczny, mineralny – to określenia jakie często pojawiają się w tym kontekście. Należy jednak wiedzieć, że nie są one właściwe z punktu widzenia doboru prawidłowego środka smarnego.

Warto też pamiętać, że od parametrów oleju zależy ilość dolewek. Lepszych produktów ubywa mniej, co korzystnie wpływa na koszty.

A więc jaki olej będzie najlepszy?

W przypadku silników z wbudowanym filtrem DPF koniecznym jest użycie oleju low SAPS. Są to tzw. środki niskopopiołowe, czyli o takim składzie chemicznym, który w wyniku spalania generuje niewiele popiołu siarczanowego (SA), fosforu (P) i siarki (S). Niska zawartość popiołu zapobiega zapychaniu się filtra cząstek stałych DPF, ratując go przed jego wypalaniem. Z kolei niewiele fosforu i siarki wpływa korzystnie na działanie reaktorów katalitycznych.

Przykładem oleju z najwyższej półki, stosowanym w tego typu rozwiązaniach, jest AGRIFARM MOT X-LA SAE 10W-40. Ten olej dedykowany dla maszyn rolniczych jest środkiem, który nie tylko mieści się w określonych normach, ale jego parametry wykraczają poza wymagania. Przeznaczony jest zarówno do nowoczesnych maszyn, jak również dla tych starszego typu. Zapewnia doskonałą czystość silnika oraz zabezpieczenie przed jego zużyciem. Ma bardzo małą odparowalność, co ma bezpośrednie przełożenie na zmniejszenie ilości dolewek.

AGRIFARM MOT X-LA SAE 10W-40

Najwyższej jakości olej silnikowy Low-SAPS dla pojazdów rolniczych.
Ten olej dedykowany dla maszyn rolniczych jest środkiem, który nie tylko mieści się w określonych normach, ale jego parametry wykraczają poza wymagania. Przeznaczony jest zarówno do nowoczesnych maszyn, jak również dla tych starszego typu. Zapewnia doskonałą czystość silnika oraz zabezpieczenie przed jego zużyciem. Ma bardzo małą odparowalność, co ma bezpośrednie przełożenie na zmniejszenie ilości dolewek.

Postaw na sprawdzone i wybierz to, co najlepsze

Na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów „zapewniających” nas o swojej niezawodności. Należy jednak pamiętać, że zawsze warto wybrać środek smarny, który wyróżnia się na tle konkurencji swoją jakością. Taki, który będąc sprawdzonym przez użytkowników, zapracował na swoją pozycję i opinię. Wlewanie do maszyn rolniczych olejów niesprawdzonych lub niskiej jakości nie jest najlepszym pomysłem. To, z jaką dbałością podejdziemy do naszego silnika, wpłynie na jego żywotność i bezawaryjność. Stosujmy to, co najlepsze.

Menedżer Produktu ds. Motoryzacyjnych Środków Smarnych. W firmie FUCHS pracuję nad rozwojem wybranych motoryzacyjnych środków smarnych, ze szczególnym uwzględnieniem linii produktów AGRIFARM oraz OEM. Doradzam jakie oleje czy smary należy zastosować. Wyjaśniam, tłumaczę branżowe zagadnienia techniczne. Prowadzę szkolenia oraz różnego typu wystąpienia.   Jestem pasjonatem motoryzacji, który w wolnych chwilach jeździ motocyklem oraz spędza godziny na dyskusjach o samochodach.