fbpx

Portal ekspercki

Portal ekspercki

TOP

Przygotowanie auta z LPG do zimy

Z artykułu dowiesz się
Co zrobić, aby zima nie zaskoczyła Cię na drodze, jak warto przygotować samochód.

Auta napędzane gazem są w Polsce bardzo popularne. Z oszczędnościami wiążą się jednak również konkretne czynności serwisowe. Jeśli nie zadbamy o instalację przed okresem zimowym, przy niskich temperaturach i wysokiej wilgotności powietrza LPG może pracować słabiej lub sprawiać problemy podczas przełączania pojazdu na gaz. Podpowiadamy co zrobić, by zimą nasz pojazd dalej “był w gazie” i niespodziewanie nie odmówił nam posłuszeństwa.

Teoretycznie pierwszy przegląd auta na gaz powinniśmy zrobić po przejechaniu 10.000 km, w praktyce, jeśli przebieg nie należy do największych, warto zrobić to chociaż raz w roku. Okres poprzedzający zimę to doskonała ku temu okazja, musimy bowiem wziąć pod uwagę, że mieszanka gazu i powietrza zapala się znacznie trudniej niż mieszanka powietrza i benzyny, a układ zapłonowy w autach z LPG wymaga większej sprawności.

Główne problemy jakie spotykają kierowców z napędem LPG dotyczą więc zwykle zapłonu, instalacji elektrycznej oraz układu paliwowego.

Skontroluj szczelność instalacji

Część czynności serwisowych można oczywiście dokonać we własnym zakresie, ale jeśli nie mamy smykałki do spraw technicznych i chcemy mieć pewność, że auto będzie odpowiednio przygotowane na mrozy, to lepiej wybierzmy się z pojazdem do mechanika.

Jedną z podstawowych czynności, która powinna zostać wykonana w serwisie jest sprawdzenie stanu izolacji przewodów oraz ich połączeń (tzw. kostek). Przy pomocy detektora fachowiec zlokalizuje potencjalne szczeliny i wyeliminuje zagrożenia, tym samym zwiększając sprawność całego układu.

Bez sprawnego akumulatora ani rusz

Bez względu na rodzaj auta, którym jeździsz, sprawny i naładowany akumulator to zimą absolutna podstawa bezproblemowej jazdy. Niskie temperatury sprawiają, że pojemność elektryczna baterii diametralnie spada a przez gęsty olej w silniku potrzebuje ona więcej prądu.

Pobory elektryczności zwiększają dodatkowo ogrzewanie tylnej szyby, wycieraczki czy klimatyzacja, które to elementy często wykorzystujemy w okresie jesienno-zimowym. W przypadku samochodów z LPG, instalacja elektryczna potrafi być jeszcze bardziej rozbudowana i czasami możemy nie zdawać sobie nawet sprawy ze zwiększonych poborów prądu, dlatego tak istotne jest, by działała sprawnie a bateria była w pełni naładowana.

Kompleksowa wymiana filtrów

Zimowe warunki zmieniają właściwości gazu i powodują, że jego spalanie nie zachodzi w tak korzystnych warunkach jak latem. Na skutek wilgoci i minusowych temperatur w układzie znajduje się znacznie więcej wody, która nie odparowuje lub zamarza i ogranicza przepływ paliwa. W filtrach pojawiają się wówczas oleiste zanieczyszczenia, które wraz ze spadkiem temperatury gęstnieją i działając niczym klej, utrudniając przedostawanie się gazu. Może to doprowadzić do zablokowania reduktora-parownika oraz nieprawidłowego działania wtryskiwaczy. Istotne jest więc, by nawet w przypadku względnie czystych filtrów, wymienić je na nowe i przygotować tym samym pojazd na nadmiar zimowych zanieczyszczeń.

Choć dla eksploatacji pojazdu LPG kluczowe będą w tym przypadku filtry odpowiedzialne za przepływ gazu w fazie ciekłej i lotnej, to najlepiej dokonać wymiany filtrów kompleksowo. Odłożenie tego zabiegu może powodować nierówną pracę silnika, spadki mocy przy przyspieszaniu i gaśnięcie samochodu, gdy zmniejszamy obroty.

Sprawdź zapłon i świece

W samochodach zasilanych gazem znacznie bardziej obciążony jest układ zapłonowy pojazdu, a co za tym idzie szybciej zużywają się świece. Bez sprawnie działających świec nie ma natomiast mowy o iskrze zapłonowej, która potrzebna jest, by zapalić mieszankę paliwową.

O ile w okresie letnim zapłon w samochodzie z LPG może działać sprawnie, o tyle w warunkach zwiększonej wilgoci objawy usterek mogą pojawić się znacznie wcześniej, a pojazd będzie miał problem z przechodzeniem z benzyny na gaz. Skontrolować trzeba więc zarówno świece, jak i przewody wysokiego napięcia oraz rozdzielacz zapłonu.

Na układ zapłonowy szczególną uwagę powinni zwrócić zwłaszcza właściciele starszych typów instalacji gazowej (I i II generacja). W takich instalacjach może bowiem dochodzić do niekontrolowanego zapłonu mieszanki gazowo-powietrznej w układzie odlotowym – tzw. zjawisko powrotu płomienia. Na szczęście tego rodzaju instalacje LPG są już dziś stosowane niezwykle rzadko.

Reduktor też ma znaczenie

Gaśnięcie silnika i jego nierówna praca może być także objawem złego działania reduktora, który odpowiada za zmianę gazu ze stanu płynnego na lotny, jego właściwe ciśnienie i dawkowanie do silnika. Urządzenie to chronione jest przed zamarznięciem płynem pochodzącym z układu chłodzenia silnika. Przed nadejściem mrozów warto zainteresować się czy poziom tego płynu jest na odpowiednim poziomie i stale kontrolować go w trakcie zimy. Zbyt niski poziom cieczy może prowadzić do zbierania się na reduktorze szronu i złej pracy silnika, do którego może dostawać się odparowane paliwo z drobinkami gazu. To z kolei może doprowadzić do zalewania świec zapłonowych.
Czujnik temperatury
W nowoczesnych pojazdach z instalacją LPG obecne są dwa czujniki temperatury – jeden z nich kontroluje temperaturę cieczy chłodzącej, a drugi zasysanego powietrza. Niektórzy kierowcy specjalnie montują czujniki, które szybciej otwierają obieg cieczy chłodzącej i uruchamiają tym samym wiatrak wentylatora. O ile latem, taka taktyka może się sprawdzić, o tyle zimą może przysporzyć dodatkowych problemów związanych z przechodzeniem samochodu z benzyny na gaz i nieprawidłowym składem mieszanki. Jeśli nie jesteś pewien czy w instalacji dokonywane były jakieś przeróbki, poproś fachowców o sprawdzenie tego elementu. Zimą nie ma miejsca na eksperymenty i warto wrócić do standardowych części wyposażenia instalacji.

Kalibracja instalacji

Po prawidłowo przeprowadzonym przeglądzie instalacji LPG należy ją jeszcze wyregulować. Podłączenie samochodu do komputera i odpowiednia kalibracja pozwoli na płynną jazdę bez szarpnięć i optymalne zużycie paliwa, co wpłynie nie tylko na grubość twojego portfela, ale także na komfort i bezpieczeństwo podróży.

Nie zapomnij o benzynie

Samochód na gaz nie obejdzie się bez benzyny. Po pierwsze potrzebna jest ona, by uruchomić silnik (przynajmniej w nowych typach instalacji gazowej). Po drugie zapewnia smarowanie i chłodzenie pompy paliwowej. Zimą warto jej mieć w baku więcej niż latem i po przejechaniu dłuższej trasy przejść na chwilę z gazu na tradycyjne paliwo.

Niski poziom benzyny w baku może powodować odkładanie się pary na wewnętrznych ściankach zbiornika i tym samym wytrącanie się wody, która zamarzając utrudnia pracę i powoduje zatykanie filtrów. Dlatego tak istotne jest, by zimą dbać o jej właściwy poziom – zarówno w rozumieniu jakości, jak i ilości paliwa w baku. Należy bowiem pamiętać, że w niskich temperaturach pojazd z LPG potrzebuje więcej benzyny na rozruch silnika i wolniej osiąga temperaturę, przy której możemy przełączyć się na gaz.

Sprawdź, co jeszcze warto mieć na wyposażeniu samochodu zimą. Sprawdź

 

Inspirujemy i motywujemy. Grupa FUCHS to firma z niemieckimi korzeniami, która opracowuje, produkuje i sprzedaje środki smarne oraz produkty pokrewne od ponad 85 lat – dla praktycznie wszystkich obszarów zastosowań i sektorów. Firma FUCHS to synonim obietnicy: technologia, która się opłaca.