fbpx

Portal ekspercki

Portal ekspercki

TOP

Oleje premium do maszyn budowlanych. Czy warto je kupować zamiast tańszych zamienników?

Niezawodność maszyny budowlanej to kwestia bezpieczeństwa, komfortu użytkowania oraz oszczędności. Żeby jednak zapewnić prawidłowe funkcjonowanie pojazdu czy urządzenia, należy zastosować odpowiednie środki smarne. Służą do tego oleje UTTO, stosowane między innymi do osi napędowych oraz mokrych hamulców. Ale jaki wybrać i czy cena oraz renoma produktu ma duże znaczenie?

Szeroki wachlarz produktów na rynku

O niezawodności maszyn budowlanych często decydują odpowiednio do nich dobrane oleje. Te, które występują na rynku, mogą być lokowane w różnych przedziałach cenowych. Tańsze produkty spełniają co prawda niezbędne normy, bo tylko na tej podstawie mają sens z punktu widzenia zastosowania. Natomiast nie muszą gwarantować najwyższych możliwych parametrów.

Nawet jeśli dany olej do maszyny budowlanej jest promowany jako “idealny zamiennik” droższego artykułu renomowanej marki, to wciąż nie ma co do tego pewności. Można tylko “ślepo” zaufać, ale bez gwarancji, że obietnice będą zbieżne z założeniami. Poza tym taki zakup jest ryzykowny, bo nie wiadomo, jak w dłuższej perspektywie przełoży się to na żywotność maszyny. Stawka jest więc wysoka, zwłaszcza jeśli mówimy o branży, w której jeden przestój grozi kolejnymi.

Tańsze oleje do maszyn budowlanych. Oszczędności tylko z pozoru

Nie oszukujmy się: czasy są trudne, zwłaszcza dla przedsiębiorców. Ale czy to powód, by szukać oszczędności za wszelką cenę? Warto się nad tym zastanowić. Czy olej o podstawowych parametrach, często tani, się opłaca? Otóż niekoniecznie.
Po pierwsze, jeśli kupuje się taki olej, można nieświadomie trafić na produkt, który nie będzie spełniał wymagań producenta maszyny. Rezultat? Sklejone lub spalone tarcze cierne, hałas przy hamowaniu, przedwczesne zużycie zębów przekładni
Po drugie, produkty spełniające niskie normy równają się krótkim okresom pomiędzy wymianami. Jeśli maszyny budowlane działają w wytężony sposób, to trzeba się liczyć z częstszymi serwisami. A to generuje niepotrzebne wydatki.
Po trzecie, do głosu dochodzi też kwestia bezpieczeństwa. Niezawodne działanie sprzętu to gwarancja, że praca będzie przebiegać w optymalnych warunkach, z mniejszą liczbą niepożądanych sytuacji. Odwrotnie jest w przypadku nieoryginalnych olejów o zaniżonych parametrach, które nie zawsze zapewniają odpowiedni poziom niezawodności

Czy warto wyposażać się w oleje UTTO premium do maszyn budowlanych?

Olej klasy premium kosztuje więcej i trzeba to powiedzieć otwarcie. Ale za wyższą ceną idą też mierzalne korzyści, które potrafią naprawdę przeważyć szalę.

Przy prawidłowym doborze produktu typu premium masz pewność, że mokre hamulce będą skutecznie zatrzymywały ciężką maszynę budowlaną, bez niepokojących dźwięków pochodzących od elementów ciernych. Unikniesz kosztownych przestojów związanych z awarią oraz wydłużysz okresy pomiędzy wymianami. A, jak wiadomo, mniej usterek i rzadszy serwis to oszczędności w dłuższej perspektywie.

Poza tym olej lepszej jakości starczy nawet na dwukrotnie dłuższe przebiegi1 więc jest to kolejny argument nie do podważenia.

Po prostu: droższy zakup, ale za to tańsze użytkowanie. Warto zatem rozważyć oleje premium produkowane przez FUCHS, takie jak TITAN UTTO PRO. To zdecydowanie jedna z tych inwestycji, która się opłaca. Szczególnie w dzisiejszej rzeczywistości.

Zawsze takie same parametry?

Trzeba jeszcze powiedzieć o jednej ważnej rzeczy. Na etykietach różnych produktów od różnych producentów mogą być wymienione takie same normy. W takim razie czy nawet bardziej przystępny cenowo olej jest dokładnie taki sam? Otóż nie, ponieważ rzeczywiste parametry mogą być inne.

W FUCHS staramy się, aby nasze oleje nie tylko spełniały określone przez daną normę minimum, ale nawet wykraczały poza dane wymaganie. Zapewniamy też wysoką powtarzalność produkcji.

Zatem wybierając produkty z naszym logo masz pewność, że dany produkt spełnia normy i jego parametry techniczne są na wysokim poziomie. Tego samego nie da się często powiedzieć o tańszych odpowiednikach.

1 Przykładem są mechanizmy różnicowe w maszynach budowlanych VOLVO, występujące w ładowarkach kołowych. W niektórych mechanizmach różnicowych („mostach”) olej z normą WB 102 jest dopuszczony do stosowania na dwukrotnie dłuższy czas niż ten spełniający normę WB 101.

Menedżer Produktu ds. Motoryzacyjnych Środków Smarnych. W firmie FUCHS pracuję nad rozwojem wybranych motoryzacyjnych środków smarnych, ze szczególnym uwzględnieniem linii produktów AGRIFARM oraz OEM. Doradzam jakie oleje czy smary należy zastosować. Wyjaśniam, tłumaczę branżowe zagadnienia techniczne. Prowadzę szkolenia oraz różnego typu wystąpienia.   Jestem pasjonatem motoryzacji, który w wolnych chwilach jeździ motocyklem oraz spędza godziny na dyskusjach o samochodach.