fbpx

Portal ekspercki

Portal ekspercki

TOP

Jaka jest odpowiednia jakość oleju do Twojego motocykla?

Każdy z motocyklistów chciałby zapewnić swojemu pojazdowi optymalne środki smarne. Nic dziwnego, że kierowcy jednośladów poszukują najlepszych produktów na rynku o jak najlepszej jakości. Klasę lepkości powinni stosować zalecaną przez producenta, także wymagana specyfikacja JASO nie zawsze pozwala na odstępstwa. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żeby użyć oleju o wyższej klasie jakości API. Chcąc zastosować olej o wyższej jakości należy wziąć pod uwagę zalecenia producenta. Możliwe jest podwyższenie API np. o dwa poziomy.

FUCHS Silkolene oferuje oleje silnikowe w trzech poziomach jakości, wyróżniające się trzema kolorami etykiet:

SUPER – srebrna etykieta, dobrej jakości oleje półsyntetyczne i olej mineralny SAE 20W-50 dedykowany do motocykli H-D.
COMP – żółta etykieta, wysokiej jakości oleje półsyntetyczne wzmocnione estrami.
PRO – czerwona etykieta, oleje w pełni syntetyczne najwyższej jakości.

Najwyższy poziom jakości zawiera dwa rodzaje produktów Pro 4 XP i Pro 4 PLUS.

Olej silnikowy Silkolene Pro 4 XP to nowoczesny produkt Premium, o klasie jakości API SN (obecnie najwyższa w olejach motocyklowych). Jest dedykowany do stosowania w motocyklach turystycznych i sportowych o długich przebiegach między wymianami. Wysoka klasyfikacja API wskazuje na wysoką trwałość i duże właściwości utrzymania czystości silnika (duża ilość detergentów, trwała baza olejowa, wysokiej jakości wiskozatory).

Olej silnikowy Silkolene Pro 4 PLUS to również produkt Premium, ale o klasie API SL. Klasyfikacja API wskazuje na wysoką trwałość i dobre właściwości utrzymania czystości silnika (ilość detergentów mniejsza ale bardzo trwała baza olejowa, odporna na bardzo wysokie obciążęnia termiczne i mechaniczne). Jest dedykowany do stosowania w motocyklach wyścigowych, wyczynowych i tuningowanych.

Przykładowe produkty reprezentujące każdy z poziomów jakości:

SILKOLENE SUPER 4 20W-50

Półsyntetyczny olej do nowoczesnych silników czterosuwowych.

SILKOLENE SUPER 4 20W-50 to półsyntetyczne oleje silnikowe przeznaczone do motocykli drogowych i terenowych.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych dodatków uszlachetniających, doskonale zabezpiecza silnik i przekładnię, począwszy od rozruchu, aż do maksymalnych obrotów.

SILKOLENE COMP 4 10W-40 XP

Najwyższej jakości półsyntetyczny olej oparty na estrach do bardzo obciążonych, czterosuwowych silników motocyklowych.

Grupa olejów silnikowych SILKOLENE COMP 4 10W-40 XP została zaprojektowana do stosowania w drogowych oraz terenowych motocyklach wysokiej mocy. Technologia XP zastosowana w najnowszej, innowacyjnej formulacji zapewnia wzrost mocy i optymalną ochronę silnika i skrzyni biegów, redukuje zużycie oleju i zużycie paliwa. XP Technology zapobiega zużyciu silnika i zmniejsza tarcie wszystkich obciążonych, współpracujących po-wierzchni zarówno w wysokiej temperaturze jak i podczas zimnego rozruchu.

SILKOLENE PRO 4 10W-50 XP

Najwyższej jakości, w pełni syntetyczny, oparty na estrowy olej do mocno obciążonych 4-suwowych silników motocyklowych

Grupa produktów SILKOLENE PRO 4 XP to oleje silnikowe zaprojektowane przy użyciu technologii XP zapewniające wysoką wydajność 4-suwowym silnikom w motocyklach On-Road i Off-Road. Technologia XP za-stosowana w najnowszej, innowacyjnej formulacji o wysokiej odporności na ścinanie i niskiej odparowalności, zapewniająca wzrost mocy oraz optymalną ochro-nę silnika i skrzyni biegów. Redukuje zużycie oleju i zużycie paliwa nawet w warunkach wyścigowych. XP Technology przeciwdziała zużyciu ściernemu silnika i zmniejsza tarcie wszystkich obciążonych, współpracujących powierzchni zarówno w wysokiej temperaturze jak i podczas zimnego rozruchu.

SILKOLENE PRO 4 PLUS 5W-40

W pełni syntetyczny olej na bazie estrów do czterosuwowych silników motocyklowych

SILKOLENE PRO 4 PLUS wykorzystuje technologię 100% syntetycznych estrów, w celu zwiększenie mocy silnika, utrzymanie jego osiągów oraz utrzymanie klasy lepkościowej oleju w ekstremalnych wyścigowych warunkach. Z uwagi a wybitne parametry, PRO 4 PLUS jest przeznaczony do mocno obciążonych silników motocykli szosowych oraz motocykli wyścigowych. Specjalnie wyselekcjonowane estry syntetyczne wykorzystane do produkcji PRO 4 PLUS gwarantują wyjątkowo wytrzymały film smarny oraz wybitne zabezpieczenie od momentu uruchomienia silnika aż do osiągnięcia maksymalnej mocy, we wszystkich temperaturach otoczenia.

W silnikach z mokrym sprzęgłem konieczne jest stosowanie oleju o odpowiedniej specyfikacji JASO. Jeśli producent pojazdu wymaga JASO MA-2, to tylko taki olej musi być zastosowany, ale jeśli wymagany jest produkt spełniający JASO MA lub MA-1, to możliwe jest zastosowanie JASO MA-2. W silnikach bez mokrego sprzęgła zalecany może być produkt ze specyfikacją JASO MB ale zastosowanie JASO MA-2 nie stanowi problemu.

Dyrektor działu Menedżerów Produktów Motoryzacyjnych w FUCHS OIL. Interesuje się motoryzacją od najmłodszych lat. Jako uczeń Technikum Samochodowego startował w kartingu. Już od połowy studiów pracował w branży motocyklowej. Ponad 25 lat doświadczenia w motoryzacji. Obecnie kierując działem Menedżerów Produktu, kładzie nacisk na wiedzę techniczną i znajomość środków smarnych oraz ich dostępność dla szerokiego grona klientów.

ZNASZ NASZE PRODUKTY SILKOLENE?