June McCarrol - Lekarka z pędzlem w dłoni, która wpadła na pomysł pasów drogowych

302 wyświetleń

Czy wiesz, że…

  • June McCarrol, by wywalczyć swój pomysł z pasami drogowymi, sama je namalowała na jednym z odcinków autostrady.
  • Udało się jej przekonać do idei lokalną jurysdykcję dopiero po siedmiu latach.
  • Tablicę upamiętniającą jej osiągnięcie, można podziwiać dziś na skrzyżowaniu Indio Boulevard i Fargo Street w Indio w Kalifornii.

Społeczniczka i utalentowana lekarka

June McCarrol urodziła się w 1867 roku w Kentucky. Od samego początku obrała ścieżkę medyczną – to w niej upatrywała swojej przyszłej kariery. Dlatego po ukończeniu szkoły medycznej w Chicago, zatrudniła się w Coachella Valley. Tym samym została pierwszym medykiem płci żeńskiej w tym ośrodku. Oprócz tego była także pierwszym lekarzem, który służył w pięciu rezerwatach Indian amerykańskich w całej kalifornijskiej dolinie.

Swój zawód wykonywała z powołania. Chcąc pomóc ludziom wymagającym opieki medycznej, często zdarzało się jej wykonywać operacje na stołach kuchennych, przy prymitywnym oświetleniu.

Doktor June – bo tak ją nazywano – była bardzo oddana swojej pracy, ale nawet mimo ogromu obowiązków, znajdowała czas także na działalność społeczną. Wyrazem tego było między innymi przekształcenie domu w filię biblioteki państwowej. Wszystko po to, by jej pacjenci mogli oddawać się lekturze podczas kuracji. W 1905 roku otwarto zatem placówkę otwartą trzy popołudnia w tygodniu.

McCarrol słynęła nie tylko ze swojej praktyki medycznej. Dała się też poznać jako osoba wyjątkowo przebojowa, która nie bała się głośno mówić o swoich pomysłach lub wątpliwościach. Ta umiejętność już wkrótce miała się jej przydać.

Pechowy dzień, który okazał się przełomem

Warto pamiętać o tym, że na początku XX wieku samochodem poruszało się wciąż niewiele osób, a stan dróg był daleki od dzisiejszych standardów. Tym bardziej niebezpieczną sytuacją była ta, gdy dwa pojazdy spotkały się ze sobą na trasie. Nie obowiązywały współczesne procedury, nawet w przypadku ówcześnie szybkich tras.

Taki scenariusz przytrafił się pewnego pechowego wieczora 1917 roku dr June McCarroll. Lekarka jechała swoim Fordem modelu T i wykonywała akurat manewr skrętu. W tym momencie zauważyła dużą 10-tonową ciężarówkę jadącą w przeciwnym kierunku.

Jej linia jazdy przebiegała przez sam środek jezdni, więc McCarroll musiała podjąć decyzję w ułamku sekundy. Zdecydowała, że najlepszym rozwiązaniem będzie skierowanie się na piaszczyste pobocze. Ciężarówka pojechała dalej, a ona – z bijącym szybko sercem – wpadła na przełomowy pomysł, który na zawsze zmienił standardy poruszania się po drogach: a co, gdyby na jej środku wytyczyć namalowany pas?

Przekonać niedowiarków

Ambitna lekarka wzięła sobie za cel, by przekonać do swojej idei osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drogach. Dlatego niedługo po felernym zdarzeniu przedstawiła swój pomysł lokalnej Izbie Handlowej i Radzie Nadzorczej hrabstwa Riverside. Rezultat? Raczej nikły entuzjazm. Propozycję McCarroll odrzucono, co bynajmniej nie zniechęciło jej do dalszej walki.

Wyobraźmy sobie znaną i cenioną lokalnie panią doktor, która klęczy na drodze i maluje farbą jakieś dziwne linie na drodze. Taki obraz kreślił się przed oczami mieszkańców regionu, bo dokładnie to zrobiła niestrudzona doktor June. Zdecydowała, że weźmie sprawy w swoje ręce (dosłownie!) i sama namalowała dwumilowy, szeroki na cztery cale biały pas na Route 99 w kierunku centrum Indio Boulevard. Ale nawet ten akt samodzielności nie przyniósł poparcia władz.

Niewzruszona McCarroll przez lata prowadziła wyczerpującą osobistą kampanię na rzecz oznakowania dróg. Przez siedem (!) lat pisała petycje, wzywając je do wprowadzenia pasów na rozwijającej się krajowej sieci drogowej. Dużą rolę odegrała w tym także organizacja kobieca, którą za życia wspierała, mianowicie Indio Women’s Club. Lekarka zachęcała do pisania listów do lokalnych administracji także innych ludzi, zwłaszcza kobiety.

Dopiero w 1924 jej lokalna legislatura upoważniła Kalifornijską Komisję Drogową do dodawania linii środkowych na kalifornijskich drogach. Rezultat? 3500 mil linii, za kwotę 163 tysięcy dolarów. Upór, rzetelne argumenty i niezłomność się opłaciły.

Pasy które, wyznaczyły porządek na drogach na całym świecie

Wieść o innowacji na amerykańskich autostradach rozniosła się po całym świecie. Zauważono poprawę bezpieczeństwa, więc inne kraje rok po roku zaczęły przyjmować podobne rozwiązania u siebie.

June McCarroll została uznana za inicjatorkę pasów na drogach szybkiego ruchu. Nie obyło się jednak bez pewnych kontrowersji. Otóż Edward N. Hines, członek Wayne County Road Commission, twierdził, że to on wpadł na ten pomysł już w 1911 roku i jemu należą się zasługi. Nie przekonał jednak do tego opinii publicznej. Doceniono natomiast długoletnią walkę lekarki, bo tego nie podjął się żaden z poprzednich pretendentów.

To właśnie na jej cześć ufundowano w 2002 roku tablicę upamiętniającą, którą można podziwiać na skrzyżowaniu Indio Boulevard i Fargo Street w Indio w Kalifornii2. Według doniesień, to właśnie w tym miejscu widziano, jak lekarka samodzielnie maluje pasy na asfalcie. Dodatkowo, wyznaczono też specjalny odcinek autostrady międzystanowej 10 w pobliżu Indio na wschód od zjazdu Indio Boulevard/Jefferson Street. Nosi on nazwę „Dr. June McCarroll Memorial Freeway”, czyli – w wolnym tłumaczeniu – autostrada memoriałowa dr June McCarroll.

Przy całym geniuszu jej pomysłu, lekarka z Kentucky do końca pozostawała bardzo skromną osobą. Jak twierdziła:

Nie myślałam o honorach. Liczyło się dla mnie jedynie bezpieczeństwo dla kierowców samochodów3.

Rewelacyjna pionierka Coachella Valley odeszła w 1954 roku, pozostawiając po sobie spuściznę, z której kierowcy korzystają po dziś dzień.

Autor
Zespół FUCHS
Inspirujemy i motywujemy. Grupa FUCHS to firma z niemieckimi korzeniami, która opracowuje, produkuje i sprzedaje środki smarne oraz produkty pokrewne od ponad 85 lat – dla praktycznie wszystkich obszarów zastosowań i sektorów. Firma FUCHS to synonim obietnicy: technologia, która się opłaca.

MAGAZYN FUCHS

Zasubskrybuj magazyn, wybierz kategorie aby przed innymi otrzymywać aktualności i oferty produktowe

Wybierz obszar który Cię interesuje:*
Zgoda na przetwarzanie danych*
Zgoda na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych*