fbpx

Portal ekspercki

Portal ekspercki

TOP

Dlaczego specjalnie przystosowane oleje ATF są dziś tak istotne?

Z artykułu dowiesz się

Jaka jest rola oleju typu ATF

Jakie stawiane są wymagania olejom typu ATF

Jakie są zalety płynące z zastosowania dedykowanego oleju ATF

Ze względu na postępujący trend ograniczania zużycia paliwa oraz emisji gazów cieplarnianych konstrukcje układów napędowych stają się coraz bardziej skomplikowane. Dla pojazdów wyposażonych w automatyczne skrzynie biegów niezwykle istotne jest aby olej typu ATF był dobrany prawidłowo, tak aby spełniał swoje zadania poprzez cały okres użytkowania.

Obecnie popularność automatycznych skrzyń biegów jest coraz większa. Skrzynia biegów jest połączona z silnikiem, przekazując moc na koła, automatycznie zmieniając przełożenie podczas ruchu pojazdu. Pomimo, że proces ten wydaje się prosty to u podstaw leży wiele złożonych wymagań technicznych.

Dziś widzimy wzrastającą uwagę producentów pojazdów na skrzynie automatyczne, jako zespoły, które stanowią integralną część układu napędowego. Tylko w ten sposób można osiągnąć wzrost osiągów, zmniejszenie zużycia paliwa, obniżenie emisji spalin oraz większy komfort jazdy.

Automatyczne skrzynie biegów składają się z wielu elementów, które wykonane są z różnych materiałów, tak aby całość działała płynnie i niezawodnie. Główne elementy to przemiennik momentu obrotowego, przekładnie planetarne, odśrodkowa pompa oleju, uszczelnienia oraz zespoły tarcz ciernych (sprzęgła, hamulce).

Automatyczne skrzynie biegów ewoluują, wzrasta liczba biegów oraz wartość momentu obrotowego. A używane do konstrukcji materiały są coraz lżejsze. Stawia to coraz wyższe wymagania olejom typu ATF, w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania przekładni automatycznych.

ATF to prawdopodobnie najbardziej złożony płyn smarujący

Olej musi chłodzić oraz smarować, jak również przekazywać moc oraz ciśnienie. Jednocześnie musi sprostać czasem sprzecznym wymaganiom. Przykładowo powinien zmniejszać tarcie, aby sprawność skrzyni biegów była jak największa, a jednocześnie musi zapewniać brak poślizgu pomiędzy tarczami ciernymi aby zmiana biegów była szybka. Widać zatem, że charakterystyka tarcia musi być ściśle określona. nie jest możliwe aby istniał jeden uniwersalny olej typu ATF do różnych typów skrzyń biegówDodatkowo parametry muszą być zachowane przez cały okres pomiędzy wymianami, zatem bardzo istotna jest znaczna odporność na ścinanie oraz utlenianie. Do prawidłowej pracy skrzyni biegów konieczne jest również aby olej zachowywał prawidłową płynność w niskich temperaturach, jak również nie mogą pojawiać się drgania tarcz ciernych. Wszystko to przy nieustającym trendzie do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji spalin.

Jak zatem widać z powyższego opisu nie jest możliwe aby istniał jeden uniwersalny olej typu ATF do różnych typów skrzyń biegów, konstrukcji nowych jak i już istniejących.

Kosztowne awarie albo bezproblemowe działanie

Zalety zastosowania dedykowanego oleju ATF to: niższe całkowite koszty eksploatacji i serwisowania, zwiększona niezawodność, zmniejszone zużycie paliwa i lepsze wrażenia z jazdy.Skutkiem zastosowania oleju, który nie został opracowany do konkretnego typu skrzyni automatycznej może być wiele problemów, takich jak: brak przyspieszenia, trudności w zmianie biegów, zwiększone zużycie elementów. W najgorszym razie kosztowna awaria. Niektórych uszkodzeń nie można zauważyć tuż po wymianie oleju, natomiast w dłuższej perspektywie będą odczuwalne.

Zalety płynące z zastosowania dedykowanego oleju ATF mogą przynieść realne korzyści, w postaci niższych całkowitych kosztów eksploatacji, obniżonych kosztów serwisowania, zwiększonej niezawodności, zmniejszonego zużycia paliwa i lepszych wrażeń z jazdy.

Złożony proces

Opracowanie i walidacja płynów do automatycznych skrzyń biegów jest złożonym procesem, ze względu na szeroki zakres wymagań dotyczący parametrów oraz materiałów użytych w konstrukcji przekładni. Badania specyficzne dla poszczególnych producentów (OEM) oraz testy branżowe muszą być przeprowadzane, w celu sprawdzenia działania oleju ATF przed ostatecznymi długotrwałymi testami niezawodności oraz weryfikacją w testach drogowych.

Oleje ATF, które mają prawidłowo skomponowaną recepturę, zostały przetestowane i zaaprobowane, składają się ze zrównoważonej mieszaniny olejów bazowych, dodatków jakościowych oraz modyfikatorów lepkości. Wpływ każdego z wymienionych składników na parametry i funkcje gotowego produktu jest bardzo istotny. Kluczowymi dodatkami wpływającymi na parametry są: modyfikatory tarcia, detergenty, dyspergatory, antypienne, inhibitory utleniania, inhibitory korozji, depresatory, spęczniające, przeciwzużyciowe.

Zawartość każdego z wyżej wymienionych dodatków musi być ściśle określona, tak aby mogły współpracować i pełnić określone funkcje. Chemicy, specjaliści z branży, tworzą te złożone receptury w taki sposób aby żaden z dodatków, olej bazowy oraz modyfikatory lepkości nie wchodziły ze sobą w konflikt. Tylko w ten sposób możliwe jest osiągnięcie założonych celów dla oleju typu ATF.

Tak znaczący poziom inwestycji powinien sprawić, że sformułowanie “dedykowany ATF” jest oparte na restrykcyjnych badaniach oraz testach, dając możliwość każdemu zobaczyć rzeczywiste korzyści jakie daje taki olej, zapewniając spokój w trakcie całej eksploatacji pojazdu.

FUCHS jako lider rozwiązań w branży środków smarnych, ma wyjątkową ofertę olejów typu ATF, zaprojektowanych tak aby spełnić wymagania poszczególnych automatycznych skrzyń biegów.

Menedżer Produktu ds. Motoryzacyjnych Środków Smarnych. W FUCHS odpowiada za grupę motoryzacyjnych olejów przekładniowych, hydraulicznych oraz za płyny do układów chłodzenia. Pomaga klientom przy doborze odpowiednich środków smarowych dla konkretnych zastosowań. W branży środków smarnych od prawie 20 lat.

Zainteresował Cię artykuł?
PROWADZISZ WARSZTAT?

Mamy kompleksowy program wspierający Twój biznes.