Środki smarne do maszyn budowlanych – dlaczego nie warto na nich oszczędzać?

3266 wyświetleń

Właścicielom potężnych maszyn budowlanych sen z powiek często spędzają duże koszty eksploatacji takich pojazdów, wynikające z drogiego serwisu oraz wysokiego zużycia paliwa. Czy jest jakiś sposób na ograniczenie podobnych wydatków? Okazuje się, że tak! Receptą może być wybór nowoczesnych środków smarnych.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak chronić filtr cząstek stałych
  • Na co powinni uważać posiadacze maszyn z recyrkulacją spalin
  • Jak ograniczyć zużycie paliwa w maszynach budowlanych
  • W jaki sposób przedłużyć żywotność niektórych podzespołów maszyn budowlanych

W przypadku maszyn budowlanych aktualna wydaje się być stara prawda, mówiąca o tym, iż to, co tanie, w ostatecznym rozrachunku kosztuje najdrożej. To, jakiego oleju użyjemy, bezpośrednio przekłada się zarówno na ilość spalanego paliwa, jak i szybkość, z jaką będą zużywać się podzespoły. Wybór nowoczesnych produktów, chociaż często wymaga tego, by nieco głębiej sięgnąć do kieszeni, w dłuższej perspektywie czasu będzie źródłem sporych oszczędności. Co dokładnie oferują zaawansowane środki smarne i jak ich specyfika przekłada się na eksploatację maszyn budowlanych? O tym w dalszej części artykułu.

Filtr nie lubi popiołu

Na wstępie przyjrzyjmy się warunkom, jakim muszą sprostać środki smarne przeznaczone do silników stosowanych w maszynach budowlanych. Producenci, mając na uwadze wymagające normy emisyjne, coraz częściej wyposażają swoje silniki w systemy oczyszczania spalin. Newralgicznym elementem takiego układu jest filtr cząstek stałych. To urządzenie, choć dosyć drogie, nie jest wolne od wad. Problem polega na tym, że filtr często ulega zapchaniu, do którego dochodzi, gdy skład spalin nie jest odpowiedni. Wyjątkowo źle wpływa na niego obecność w spalinach popiołu siarczanowego, który powstaje w efekcie spalania oleju w komorach silnika.

Co grozi silnikom z recyrkulacją spalin?

Silniki, które montowane są we współczesnych maszynach budowlanych, często posiadają układy odpowiedzialne za recyrkulację spalin. Oznacza to, że gazy wydechowe, w których znajduje się sadza, z powrotem przekazywane są do komór spalania. To powoduje pewnego rodzaju komplikacje. Wspomniana sadza wchodzi w reakcję z olejem, który wcześniej osadził się na ścianach tulei cylindrowej. Efektem jest powstawanie szlamu, a w konsekwencji zwiększanie się lepkości oleju. Może to doprowadzić do spadku jego ciśnienia, a nawet do zatarcia się panewek.

Oleje silnikowe do maszyn budowlanych

Problemom, o których mowa powyżej, można w pewnym stopniu zaradzić. Warunkiem jest wybór nowoczesnego środka smarowniczego o składzie, który jest dedykowany właśnie takim silnikom. Tego typu oleje klasy premium znaleźć można w ofercie marki Fuchs.

  • TITAN CARGO MAXX SAE 10W-40
    Olej kompatybilny z zaawansowanymi systemami oczyszczania spalin i odpowiedni do silników, w których zastosowanie znalazł filtr cząstek stałych. Odpowiedzią na problemy wywołane recyrkulacją spalin jest wysoka zawartość tzw. dyspergatorów. Pozwalają one na utrzymywanie osadu w zawiesinie, co minimalizuje ryzyko wystąpienia usterek. Jego receptura została tak zbilansowana, by mógł zapobiegać formowaniu się osadów i czyścić boczne powierzchnie tłoka z nagaru, a w konsekwencji chronić mechanizm przed zużyciem.
  • TITAN TRUCK PLUS SAE 15W-40
    Olej dedykowany nieco starszym silnikom, zapewniający dużo większą ochronę niż większość preparatów, reprezentujących poziom jakości API CI-4.

Środki smarne do układów napędowych

Na zużycie paliwa duży wpływ mają opory występujące w układzie napędowym (np. w mechanizmach różnicowych). Wybór odpowiedniego środka smarnego to konieczność, jeśli naprawdę myśli się o ograniczeniu wydatków na paliwo. Dobry olej pozwoli też wydłużyć okres eksploatacji takich mechanizmów. Również w tej kwestii marka Fuchs ma sporo do zaoferowania.

  • TITAN UTTO PRO 102
    Olej do osi napędowych, stworzony z myślą o maszynach budowlanych Volvo i wyróżniający się mniejszą lepkością niż konkurencyjne preparaty. Produkt ten spełnia normę WB 102, co oznacza, iż doskonale chroni zęby kół przekładni przed zużyciem. To wszystko wpływa na mniejsze zużycie paliwa i pozwala na wydłużenie okresu eksploatacji.
  • TITAN UTTO CM
    Olej znajdujący zastosowanie szczególnie gdy w parku maszyn znajdują się różne pojazdy, wielu marek, niekiedy również o różnym stopniu wyeksploatowania. Jest on bardzo uniwersalny co zapewnia uproszczenie logistyki magazynowej. Parametry są dobrane tak, aby możliwe było zastosowanie zarówno do nowych maszyn, jak i starszych, wyeksploatowanych. Zapewnia znacznie większą odporność na utlenianie niż typowe produkty typu UTTO. W porównaniu do konwencjonalnych olejów hydraulicznych klasy HVLP zapewnia większą czystość smarowanych części.
  • TITAN SUPERGEAR MC SAE 80W-90
    Olej przeznaczony do układów przenoszenia napędu. Użycie tego środka umożliwia wydłużenie okresów pomiędzy wymianami nawet o 30% (!) w porównaniu do tego, co oferuje przeciętny olej spełniający normę API GL-5.

Preparaty do układów hydraulicznych

Także w przypadku układów hydraulicznych warto postawić na środki o wysokich parametrach. Praktyka uczy, że nawet jeśli producent dopuszcza używanie oleju klasy HLP, dobrze jest sięgnąć po środki klasy HVLP, które o wiele bardziej przysłużą się mechanizmom, a w dłuższej perspektywie przełożą się też na wzrost oszczędności. Specjaliści marki Fuchs najczęściej polecają:

  • RENOLIN B 46 HVI
    Olej charakteryzujący się podwyższonym wskaźnikiem lepkości oraz sporą liczbą dodatków antypiennych. Taka specyfika umożliwia szybszą pracę układu hydraulicznego.
  • RENOLIN Xtreme Temp 46
    Olej, w którego składzie znalazły się wysokiej jakości wiskozatory. Dodatki te sprawiają m.in., że jest on bardziej odporny na utratę lepkości w wyniku tzw. ścinania. To środek, który sprawi, że w porównaniu do przeciętnych produktów klasy HLP, będzie tworzyło się mniej szlamu, spadnie zużycie ścierne oraz zużycie paliwa (potwierdziły to testy na pompach Vickers, Dension oraz na stanowisku FZG do badania przekładni zębatych).

Środki stosowane w punktach smarowania

Ze względu na występowanie w maszynach obciążeń udarowych, zazwyczaj rekomenduje się aby smary do punktów smarowania zawierały dwusiarczek molibdenu. Takim preparatem jest RENOLIN FLM 2, w którego składzie dodatkowo znalazł się też grafit. Smar oferowany przez firmę FUCHS świetnie sprawdzi się tam, gdzie węzły tarcia zostały mocno obciążone. Pozwala on na obniżenie oporów pracy i chroni podzespoły przed szybkim zużyciem.

Preparaty stosowane w układzie chłodzenia

Ewolucja, jaką przechodzą w ostatnim czasie silniki, odbija się także na wymaganiach dotyczących układów chłodzenia. Zdarza się, że nie ma możliwości zastosowania tu płynu o tzw. technologii hybrydowej, a jest konieczność sięgnięcia po ciecz o mniejszej zawartości krzemianów. Z takim problemem spotykają się np. użytkownicy niektórych maszyn budowlanych firmy Caterpillar, w przypadku których należy korzystać z preparatów spełniających normę Caterpillar EC-1. Takie środki znajdziemy również w ofercie marki Fuchs, czego przykładem jest MAINTAIN FRICOFIN HDD.

Powyżej przedstawiliśmy jedynie wycinek mocno rozwiniętej i ważnej kategorii, jaką są preparaty dedykowane maszynom budowlanym. Duże pojazdy przeznaczone do pracy w wyjątkowo trudnych warunkach, bez wątpienia wymagają dobrego smarowania. Warto jest wybrać środki smarne, które najlepiej sprostają zadaniu, nawet jeśli byłyby one trochę droższe. Za sprawą nowoczesnych preparatów o dobrze dobranych składnikach można bowiem przedłużyć żywotność sprzętu i zredukować koszty użytkowania.

W doborze odpowiedniego preparatu pomocna będzie aplikacja zamieszczona na stronie FUCHS.

Autor
Zespół FUCHS
Inspirujemy i motywujemy. Grupa FUCHS to firma z niemieckimi korzeniami, która opracowuje, produkuje i sprzedaje środki smarne oraz produkty pokrewne od ponad 85 lat – dla praktycznie wszystkich obszarów zastosowań i sektorów. Firma FUCHS to synonim obietnicy: technologia, która się opłaca.

MAGAZYN FUCHS

Zasubskrybuj magazyn, wybierz kategorie aby przed innymi otrzymywać aktualności i oferty produktowe

Wybierz obszar który Cię interesuje:*
Zgoda na przetwarzanie danych*
Zgoda na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych*