fbpx

Portal ekspercki

Portal ekspercki

TOP

Smarowanie mgłą olejową: zalety aplikacji i rekomendowane produkty

Z artykułu dowiesz się

Czym dokładnie jest obróbka z minimalnym smarowaniem (MQL)

Jakie korzyści wynikają z zastosowania mgły olejowej

Jak firma FUCHS odpowiada na potrzeby rynku

Obróbka staje się procesem przebiegającym przy coraz większych prędkościach co dotyczy nawet materiałów trudnoskrawalnych, takich jak tytan, stopy niklu czy stal hartowana. Nic więc dziwnego, że poszukuje się takich rozwiązań, które zapewnią maksymalną wydajność procesów, a zarazem przyczynią się do optymalizacji kosztów. W tym celu opracowano technologię obróbki z minimalnym smarowaniem lub zwanym inaczej smarowaniem mgłą olejową.

Obróbka jest procesem bardzo wymagającym

Każda operacja obróbki skrawaniem, niezależnie od jej rodzaju, powoduje powstawanie wysokich temperatur na styku obrabianej powierzchni i narzędzia. Co za tym idzie, wymagane jest zastosowanie sporych ilości środka chłodząco-smarującego, co generuje wysokie koszty.

Metoda MQL, ze względu na korzyści, jakie daje, stanowi bardzo atrakcyjną alternatywę do tradycyjnego chłodzenia i smarowania chłodziwem, jak i również do obróbki bez stosowania chłodziwa (obróbka “na sucho”).

Czym dokładnie jest obróbka z minimalnym smarowaniem (MQL)?

Obróbka z minimalnym smarowaniem (MQL), znana też jako chłodzenie mgłą olejową lub mikrosmarowanie, polega na aplikowaniu niewielkich ilości smaru skrawającego w miejscu styku narzędzi z materiałem.

Niezależnie od parametrów obróbki, gwarantuje to optymalne smarowanie końcówki narzędzia. Natryskiwana jest minimalna ilość produktu wymaganego do operacji obróbki i środek jest wykorzystywany prawie na 100%.

Korzyści z zastosowania mgły olejowej

Trudno omówić w jednym artykule wszystkie korzyści, jakie zapewnia chłodzenie mgłą olejową. Skupimy się zatem na tych najważniejszych.

Przede wszystkim, taki typ chłodzenia pozytywnie przekłada się na żywotność narzędzi skrawających. Pozwala bowiem utrzymać stosunkowo niską, a przy tym stabilną temperaturę krawędzi skrawającej. Zupełnie inaczej bywa w przypadku obróbki “na sucho”, gdzie dochodzi do powstawania wysokich temperatur na styku narzędzia z obrabianym detalem.

Technika MQL pozwala też na utrzymanie płynności i stabilności nawet w przypadku obróbki obciążonej. To efekt skutecznego odprowadzania wiórów ze strefy skrawania.

Zmniejsza się też czas procesu produkcyjnego, ponieważ po obróbce części nie są zatłuszczone i nie wymagają dodatkowych operacji mycia.

W porównaniu z obróbką tradycyjną z zastosowaniem chłodziw olejowych lub wodorozcieńczalnych metoda MQL umożliwia obniżenie kosztów utrzymania środka smarnego i związanych z nim urządzeń peryferyjnych (filtracyjnych, do systemów gaśniczych itd.).

Ponadto, zwiększa się efektywność obróbki skrawaniem. Możliwe jest stosowanie wysokich prędkości skrawania przy jednoczesnym zachowaniu jakości obróbki oraz bez obaw o obniżenie żywotności narzędzi.

Jakie produkty najlepiej sprawdzą się w kontekście mikrosmarowania?

Do operacji mikrosmarowania MQL świetnie nadają się zwłaszcza dwie serie produktów FUCHS: PLANTO MIKRO oraz ECOCUT MIKRO. To specjalnie zaprojektowane oleje na bazie olejów estrowych lub alkoholi tłuszczowych, które:

  • dobrze się rozpylają,
  • mają optymalną charakterystykę kropli,
  • zapewniają dobre smarowanie,
  • nie mają intensywnego zapachu,
  • są bezpieczne dla operatorów i środowiska.

Co ważne, preparaty z obydwu tych linii spełniają wymogi niskoemisyjności według niemieckiej klasyfikacji BGI 718.

FUCHS PLANTO MIKRO – olej do MQL na bazie oleju estrowego

Najważniejsze cechy:

  • ma wyższą temperaturę wrzenia i zapłonu nawet przy niższych lepkościach,
  • ma niską skłonność do odparowywania,
  • wytwarza cienką warstwę na elementach (ale nie sprawia, że stają się zatłuszczone).

ECOCUT MIKRO PLUS – olej do MQL na bazie alkoholu tłuszczowego

Najważniejsze cechy:

  • stosunkowo łatwo odparowuje (co zapewnia szybkie wysychanie elementów),
  • daje dobry efekt chłodzenia i smarowania.

PLANTO MIKRO i ECOCUT MIKRO – do jakich materiałów i zastosowań?

Produkty PLANTO MIKRO i ECOCUT MIKRO są zróżnicowane pod kątem lepkości, temperatury zapłonu, przeznaczenia oraz rodzaju materiału, z jakim mogą pracować. Poniżej prezentujemy skróconą charakterystykę, która pozwoli na dobranie odpowiedniego wariantu pod konkretne potrzeby w zakresie obróbki.

ECOCUT MIKRO PLUS 20. Idealny do stali, żeliwa, aluminium i miedzi oraz do innych metali nieżelaznych oraz stopów. Odpowiedni do wszystkich systemów aplikacji, w wewnętrznych i zewnętrznych systemach zasilania, gdzie są wykorzystywane tak pojedyncze, jak i podwójne kanały. Polecany do różnych operacji obróbki wiórowej. Jego mocną stroną jest to, że odparowuje, nie pozostawiając po sobie śladów.

PLANTO MIKRO UNI. Rekomendowany do stali i aluminium, mniej do stopów miedzi i żeliwa. Podobnie jak wyżej wymienione produkty, ten również nadaje się do obróbki wiórowej, choć dobrze radzi sobie także w kontekście szlifowania. Uniwersalny i biodegradowalny, oparty na oleju estrowym środek, sprawdza się we wszystkich systemach natrysku.

PLANTO MIKRO 40-SR. Opracowany specjalnie do obróbki stali wysokostopowej i tytanu. Nadaje także do obróbki aluminium i metali nieżelaznych. Najlepiej sprawdza się do wymagających operacji skrawania

PLANTO MIKRO 830 S-CS. Zaprojektowany z myślą o obróbce stopów o najwyższym poziomie wytrzymałości. Idealny do skrawania i przeciągania, do aplikacji wewnętrznych i zewnętrznych. Znakomity do wysokostopowych gatunków stali i w ograniczonym stopniu dla aluminium. Nie polecany w przypadku obrabiania miedzi.

Menedżer Produktu ds. Przemysłowych Środków Smarnych / Środki do obróbki skrawaniem. Środki myjące. Aleksander Czerniuk jest doktorem nauk chemicznych, autorem pracy naukowej na temat obróbki powierzchni opartej na licznych badaniach praktycznych. Aleksander posiada 10-letnie doświadczenie we wdrożeniu środków smarnych w różnych branżach przemysłu, wypracowaniu nowych rozwiązań, rozwoju i wprowadzeniu na rynek produktów do smarowania, doradztwie technicznym. Przez ostatnie 6 lat zajmuje się środkami do obróbki metali.