Jeśli nie Zakopane to co? Urlop na Podhalu, w Gorcach, Pieninach lub Spiszu.

4280 wyświetleń

Szukasz pomysłu na urlop? Chociaż na hasło “górski kurort” na myśl jako pierwsza przychodzi “Stolica Tatr”, nie zawsze warto trzymać się tych najbardziej oczywistych podpowiedzi. Miej na uwadze fakt, że tym tokiem myślenia pójdzie więcej osób, co oznacza zatłoczone Krupówki i kilometrową kolejkę do… kolejki na Kasprowy Wierch. Jeśli zależy Ci na spokoju, pomyśl o tym, by nieco wcześnie zjechać z “Zakopianki”.

Po drodze do najpopularniejszej polskiej miejscowości górskiej jest wiele ciekawych miejsc, które nie mają aż takiej siły przebicia. Miejsc bezrefleksyjnie mijanych przez setki kierowców, którzy uparli się, by za wszelką cenę spędzić urlop właśnie pod Giewontem. A przecież monumentalne Tatry równie dobrze prezentują się z pewnej odległości. Jeśli nie Zakopane to co? Oto kilka miejscowości z Podhala, Gorc, Pienin i Polskiego Spiszu, w których możesz spędzić udany urlop.

Nowy Targ – Brama w Gorce

Ostatni odcinek Zakopianki bywa mocno zakorkowany. A przecież zamiast psuć sobie humor na samym początku urlopu, można po prostu zjechać z osławionej DK 47 już w Nowym Targu, zamieniając “Stolicę Tatr” na “Stolicę Podhala”. Co jeszcze zyskasz, wybierając taki manewr? Nowy Targ, chociaż ma więcej mieszkańców, niż Zakopane, w sezonie jest dużo mniej zatłoczony – możesz więc liczyć na względny spokój. Miasto położone jest w malowniczej kotlinie pomiędzy dumnymi Tatrami i klimatycznymi Gorcami, u zbiegu Białego i Czarnego Dunajca. Taki układ gwarantuje niepowtarzalne widoki i zapewnia spore pole manewru. Miejscowość jest doskonałą bazą wypadową dla osób preferujących aktywny wypoczynek na łonie natury.

Co ważne – by zachwycać się pięknem nieskażonej przyrody, wcale nie trzeba jechać daleko. Najbliższy rezerwat – Bór na Czerwonem – znajduje się, bowiem, w granicach miasta. Tamtejsze torfowiska przejść można suchą nogą, dzięki ścieżce edukacyjno-przyrodniczej, z wygodnymi podestami. Punktem obowiązkowym jest też platforma widokowa, z której roztacza się wspaniały widok na Tatry, Babią Górę i Gorce.

Wszystkie wymienione pasma znajdują się na tyle blisko, że nocując w Nowym Targu bez problemu zorganizujesz nawet kilka górskich wycieczek. Opcją najłatwiejszą pod względem logistyki jest wejście na Turbacz (1314 m n.p.m.). Szlaki prowadzące ścieżkami Gorczańskiego Parku Narodowego zaczynają się, bowiem, w dzielnicy Kowaniec. Nieopodal najwyższego wzniesienia tych uroczych gór jest spore schronisko, przy którym działa nawet niewielkie muzeum. Panorama Tatr widziana z okolicznych hal, zapiera dech w piersiach!

“Szlak wokół Tatr” i “Velo Dunajec” to nazwy dobrze znane zapalonym cyklistom. Jeśli na urlop zwykle zabierasz też rowery, Nowy Targ będzie doskonałym punktem startowym Twoich wycieczek. Chociaż są to trasy rowerowe, chętnie korzystają z nich też fani innych dyscyplin – nordic walkingu i rolek.

Z takiej lokalizacji zadowoleni są również miłośnicy zabytków. W okolicy nie brak pięknych obiektów zbudowanych z drewna – na czele z XV-wiecznym gotyckim kościółkiem św. Michała Archanioła w Dębnie. Budowla ta, nie bez powodu, wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Ochotnica Dolna – wieś w samym sercu gór

A może po prostu chcesz odpocząć od miejskiego zgiełku, ładując własne akumulatory na łonie natury? Na wschód od Nowego Targu leży Ochotnica Dolna. Miejscowość, która pretenduje do miana najdłuższej wsi w Polsce, wyróżnia się wyjątkową lokalizacją – zajmuje ona wąską dolinkę, wciśniętą między rozchodzące się grzbiety Gorców. Dzięki temu Ochotnica jest prawdziwą oazą spokoju. W miejscu tym wolno płynie czas, dlatego warto urozmaicać sobie urlop górskimi wycieczkami. Za cel można obrać zarówno wspomniany już Turbacz, jak i Gorc czy Lubań (gdzie od niedawna znajduje się wieża widokowa), albo przysiółek Studzionki z prywatnym skansenem etnograficznym.

Do wsi prowadzi – uważana za jedną z najciekawszych tras widokowych w Polsce – malownicza Droga Knurowska z przełomu XIX i XX wieku. Ten szlak komunikacyjny ma status… zabytku inżynierii wojskowej. Trakt początkowo miał, bowiem, znaczenie militarne, a nad jego budową czuwali specjaliści sprowadzeni w tym celu z Włoch.

Krościenko nad Dunajcem – wakacje w Pieninach, Gorcach i Beskidzie Sądeckim

Jeśli z “Zakopianki” zdecydujesz się odbić nieco dalej na wschód, wysokie i rozleglejsze Tatry możesz zamienić na góry, które uchodzą za miniaturkę najwyższego pasma w Polsce. Mowa o niewielkich Pieninach, które są łatwo dostępne, a za sprawą skalistych grani przypominają swojego wyniosłego sąsiada. Pejzaże z Trzech Koron i Sokolicy, w których główne role odgrywają: wijąca się nitka Dunajca i strzeliste wierzchołki Tatr, uchodzą za jedne z najatrakcyjniejszych w polskich górach. Dlatego też na popularnych pienińskich szlakach trudno liczyć na to, że nie spotkasz zbyt wielu turystów.

Za to położone u podnóża Pienin, Krościenko nad Dunajcem w niczym nie przypomina gwarnego Zakopanego. Ta malownicza miejscowość pozwala delektować się ciszą i spokojem. Można tu – dla zdrowia – raczyć się leczniczymi wodami ze źródeł: „Stefan”, „Michalina” i „Maria” lub spędzać leniwie czas nad brzegiem Dunajca.

Krościenko będzie też doskonałą propozycją dla osób aktywnych, które wybierają niższe wzniesienia, niekoniecznie usłane skałami. Szlaki turystyczne przecinające miejscowość prowadzą także na zielone szczyty: Gorców i Beskidu Sądeckiego. Ten ostatni wiedzie przez sąsiadującą z miastem Górę Stajkową, która ze względu na swoje usytuowanie nazywana jest… krościeńską Gubałówką.

Miłośnicy historii z pewnością nie odmówią sobie wizyty na zamku w pobliskim Czorsztynie, a fani dwóch kółek wycieczki rowerowej ścieżką poprowadzoną wzdłuż wartkiego Dunajca.

Niedzica-Zamek – zalew atrakcji na Polskim Spiszu

Plaża czy góry? Rower MTB, a może rower wodny? Jeśli tak samo kręci Cię przemierzanie górskich szlaków, co pływanie, ta lokalizacja przypadnie Ci do gustu! Chociaż miejscowość Niedzica-Zamek słynie przede wszystkim z doskonale zachowanej, XIV-wiecznej warowni, atrakcji w okolicy jest dużo więcej. Rejs statkiem do położonego na drugim brzegu – zamku w Czorsztynie, wypoczynek na plaży Zamajerz, czy spacer po zaporze i wizyta w elektrowni wodnej – to obowiązkowe punkty programu dla tych, co lubią przebywać blisko akwenów. Do tego wspomnieć należy, że w sąsiednich Sromowcach Niżnych zaczyna się słynny spływ Dunajcem, a na miłośników adrenaliny czekają także pontony raftingowe.

Niskie, ale spokojne wzniesienia Pienin Spiskich (Hombarków) przypadną do gustu rowerzystom, biegaczom górskim oraz turystom pragnącym nacieszyć oczy pięknymi widokami. W Niedzicy jest także rodzinny park rozrywki oraz park miniatur, w którym znajdziesz modele najciekawszych obiektów znajdujących się w okolicy. Te warto jednak zobaczyć na własne oczy. Skoro jesteśmy na Polskim Spiszu, dobrze będzie zaplanować wycieczkę po pozostałych miejscowościach tego niewielkiego regionu, który wyróżnia się odrębną kulturą oraz ciekawą gwarą. Punktami obowiązkowymi na trasie powinny być: drewniany kościół św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu, z niezwykłym malowidłem, uznawanym za najstarsza panoramę Tatr oraz Przełom Białki, pokazujący siłę żywiołowej rzeki, która potrafiła “przeciąć” olbrzymią skałę. Dla pięknych widoków warto też wjechać na położoną na wysokości 943 metrów Przełęcz nad Łapszanką.

Gmina Bukowina Tatrzańska – nie tylko termy!

Jeśli w Nowym Targu z “Zakopianki” skręcisz w lewo, wybierając DK 49, ta zaprowadzi Cię do uroczych miejscowości w gminie Bukowina Tatrzańska. Dlaczego warto odwiedzić te rejony? Magnesem z pewnością są słynne termy, które pozwolą Ci się zregenerować po męczącej podróży. Miejscowości położone na Pogórzu Spisko-Gubałowskim zimą przyciągają narciarzy, a latem rowerzystów, szukających mocnych wrażeń. Na Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej nie tak dawno powstała trasa downhillowa, z góry zjeżdżać też można na specjalnych hulajnogach – monsterrollerach. Coś dla siebie znajdą tu także miłośnicy raftingu, którzy chętnie korzystają z wartkiego nurtu rzeki Białki.

W rejony te zaglądają także osoby interesujące się historią i kulturą ludową. W gminie znajdują się obiekty umieszczone na Szlaku Architektury Drewnianej. Do ciekawszych należy Zagroda Sołtysów, czyli zabytkowe gospodarstwo z XIX wieku, pełniące dziś rolę mini skansenu.

No i argument, który przekona miłośników gór: stąd jest bardzo blisko do najatrakcyjniejszych zakątków Polskich Tatr. Jeśli nie wierzysz, możesz to ocenić wjeżdżając na szczyt Czarnej Góry, gdzie znajduje się parking oraz punkt widokowy. W końcu do miejsc, którymi szczyci się gmina Bukowina Tatrzańska, należą też: słynne Morskie Oko oraz strzeliste Rysy.

Autor
Zespół FUCHS
Inspirujemy i motywujemy. Grupa FUCHS to firma z niemieckimi korzeniami, która opracowuje, produkuje i sprzedaje środki smarne oraz produkty pokrewne od ponad 85 lat – dla praktycznie wszystkich obszarów zastosowań i sektorów. Firma FUCHS to synonim obietnicy: technologia, która się opłaca.

MAGAZYN FUCHS

Zasubskrybuj magazyn, wybierz kategorie aby przed innymi otrzymywać aktualności i oferty produktowe

Wybierz obszar który Cię interesuje:*
Zgoda na przetwarzanie danych*
Zgoda na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych*