fbpx

Portal ekspercki

Portal ekspercki

TOP

Oleje FUCHS do obróbki skrawaniem: przegląd produktów i aplikacji

Rozwijane technologie produkcyjne wymuszają na producentach innowacyjne dostosowania.
Z perspektywy użytkownika natomiast szczególnym wyzwaniem jest prawidłowy dobór produktu do konkretnych potrzeb i warunków aplikacji. Na większość wyzwań branży obróbki skrawaniem odpowiadają środki FUCHS.

Jakie korzyści dają środki do obróbki skrawaniem?

Głównym zadaniem każdego środka przeznaczonego do operacji obróbkowych jest zmniejszanie tarcia pomiędzy narzędziem a obrabianym materiałem. Produkty tego typu mają ponadto zmniejszać zużycie narzędzi oraz zapewniać jakość operacji obróbki skrawaniem.

Więcej o głównych funkcjonalnościach środków do obróbki skrawaniem piszemy w pierwszym artykule z tej serii. Zainteresowanych zapraszamy do czytania!

Oleje do obróbki skrawaniem

Do standardowych operacji obróbki skrawaniem, takich jak toczenie, frezowanie i szlifowanie sprawdzą się środki konwencjonalne. Z reguły są one przeznaczone do kontaktu ze stalą, aluminium i stopami metali kolorowych. 

 • ECOCUT 3010. Typowy środek olejowy o niskim poziomie parowania, z lepkością kinematyczną w 40°C na poziomie 11 mm²/s. Produkt  jest przeznaczony do wszystkich operacji skrawania, a szczególnie do operacji toczenia i szlifowania stali zwykłych i niskostopowych, żeliwa, brązu, mosiądzu i innych metali nieżelaznych.

 • ECOCUT 3022. Ma właściwości ECOCUT 3010, ale dodatkowo cechuje się wyższą lepkością kinematyczną w 40°C (22 mm²/s). Może być stosowany również do ogólnego smarowania jako olej obiegowy lub hydrauliczny o odpowiedniej lepkości.

 • ECOCUT 3032. Cechuje się jeszcze wyższą lepkością kinematyczną w 40°C o wartości 32 mm²/s jak i temperaturą zapłonu (na poziomie 210°C). Może być stosowany również do ogólnego smarowania jako olej obiegowy lub hydrauliczny o odpowiedniej lepkości.

Wszystkie powyższe produkty, nie zawierają szkodliwych związków chloru, cynku i metali ciężkich i są prawie bezwonne. 

Niskoemisyjne uniwersalne oleje do obróbki skrawaniem

Produkty ECOCUT z serii HFN LE są wykorzystywane do obróbki wszystkich węglowych i niskostopowych stali, stali automatowych, żeliwa, brązu, mosiądzu i innych metali nieżelaznych.

Cechują się obniżoną emisją mgły olejowej, długą żywotnością oraz dobrymi własnościami antykorozyjnymi. Mogą być stosowane jako oleje wrzecionowe lub hydrauliczne HLP w aplikacjach, gdzie jest zalecana odpowiednia klasa lepkości. Szczególnie rekomendowane są do automatów tokarskich i szlifierskich.

Ich mocną stroną są dodatki typu EP i  AW, które podwyższają wytrzymałość filmu smarnego, co jest istotne przy mechanicznych obciążeniach związanych z obróbką skrawaniem.

 • Ecocut HFN 5 LE. Wielofunkcyjny olej na bazie oleju mineralnego przeznaczony do honowania, docierania i szlifowania, a także do wszystkich operacji obróbki skrawaniem, w których wymagane są oleje o niskiej lepkości.  Cechuje się niską emisją  mgły olejowej, długą żywotnością i dobrymi własnościami antykorozyjnymi. Nadaje się do pracy z takimi materiałami jak stal, żeliwo, aluminium, miedź i jej stopy, magnez oraz stal szybkoschnąca (HSS). Cechuje się niskim parowaniem.

 • ECOCUT HFN 10 LE. Równie wielofunkcyjny olej, przeznaczony do tych samych materiałów. Sprawdza się w kontekście wiercenia, szlifowania, wygładzania, frezowania kół zębatych i obróbki łożysk. Szczególnie polecany do szlifowania wałów korbowych w wykorzystaniem ściernic borazonowych CBN. W porównaniu z olejem ECOCUT HFN 5 LE ma wyższą temperaturę zapłonu oraz lepkość kinematyczną w 40°C.

 • ECOCUT HFN 13 LE UNI. Uniwersalny i rekomendowany przez wiodących producentów szlifierek środek do obróbki skrawaniem oraz do obróbki i szlifowania kół zębatych. Idealny do pracy ze stalą zwykłą i szybkotnącą (HSS), aluminium oraz metalami nieżelaznymi.

 • ECOCUT HFN 16 LE. Wielofunkcyjny środek, wykorzystywany do obróbki skrawaniem. Niereagujący z miedzią i bazujący na oleju
  mineralnym, o niskiej mgle olejowej i parowaniu. Nadaje się  cięcia
  do operacji szlifowania i obróbki wiórowej, a szczególnie  do wiercenia, frezowania kół zębatych itd. Ma dość wysoką temperaturę zapłonu (194°C). Pracuje z takimi materiałami jak stal, żeliwo, aluminium, miedź i jej stopy, stal HSS, magnez.

 • ECOCUT HFN 22 LE. Ma podobne właściwości jak ECOCUT HFN 16 LE. Ponadto cechuje się wyższą temperaturą zapłonu, wyższą lepkością kinematyczną w 40°C.

 • ECOCUT HFN 32 LE. Produkt zbliżony pod względem właściwości i przeznaczenia do ECOCUT HFN 16 LE i HFN 22 LE, o stosunkowo wysokiej (30 mm²/s) lepkości kinematycznej w 40°C. Może również być stosowane do układów hydraulicznych lub ogólnego smarowania, gdzie są zalecane oleje HLP 32.

Oleje do obciążonych operacji i materiałów trudnoskrawalnych

Niekiedy olej musi pracować w bardzo wymagających warunkach, przy wyższych temperaturach w strefie skrawania i dużych naciskach powierzchniowych. Do takich specjalnych zastosowań i do obróbki stali trudnoskrawalnych rekomendujemy produkty z aktywnymi chemicznie dodatkami EP, które znacznie zwiększają własności smarne pod wpływem wysokich obciążeń i temperatur. 

Przykładowe produkty spełniające te wymagania zamieszczamy poniżej. 

 • ECOCUT 615 A. Olej przeznaczony głównie do wiercenia głębokich otworów. Sprawdza się jednak w przypadku większości operacji obróbkowych w stalach stopowych. Specjalne dodatki zmniejszają tarcie i zwiększają żywotność narzędzia. Produkt nie zawiera chloru i cynku oraz ma niską parowalność.

 • ECOCUT 628 LE. Produkt nadający się do obróbki skrawaniem stali stopowych, o obniżonej emisji mgły olejowej, zawierający dodatki przeciwzatarciowe i przeciwzużyciowe, co przekłada się na zwiększenie żywotności narzędzia. Dostosowany do takich procesów jak głębokie wiercenie, przeciąganie, frezowanie, nacinanie gwintów czy  wykańczanie kół zębatych.

 • ECOCUT 710 LE. To wysokowydajny produkt z dużą zawartością dodatków EP i nadający się do obróbki stali wysokostopowych (Cr-Ni) w obróbce kół zębatych, w takich operacjach jak  frezowanie, przeciąganie i wiercenie głębokich otworów. Ma niskie parowanie, nie zawiera chloru i cynku.

 • ECOCUT 715 LE. Ma podobną charakterystykę i przeznaczenie do ECOCUT 710 LE. Ma jednak od swojego odpowiednika stosunkowo wyższą temperaturę zapłonu, zwiększoną lepkość kinematyczną w 40°C.

 • ECOCUT 720 LE. Produkt nadaje się do takich operacji jak przeciąganie i głębokie wiercenie otworów. Polecany do operacji na trudnych i ekstremalnie trudnych materiałach.

 • ECOCUT 8532. Olej na bazie oleju mineralnego i estrów, przeznaczony do najbardziej wymagających procesów obróbki wiórowej oraz do pracy na stalach wysokostopowych (również nierdzewnych). Świetny zwłaszcza do pionowego i poziomego przeciągania zębów kół zębatych i rowków klinowych.

Specjalne oleje do szlifowania i honowania (wygładzania)

Zadaniem cieczy obróbkowych wykorzystywanych przy szlifowaniu jest odprowadzanie ciepła, smarowanie i dobre wymywanie ściernicy. Dobrze, jeśli takie produkty cechują się także właściwościami sedymentacyjnymi. W tych zastosowaniach sprawdzają się zwłaszcza oleje o niskiej lepkości i specjalnie dobranymi dodatkami wspomagającymi. Do szlifowania oraz pozostałych obróbek wykańczających  rekomendujemy: 

 • ECOCUT HON 15 PL. Wysokowydajny olej o obniżonej emisji mgły olejowej, nadający się do honowania części z żeliwa oraz do wszystkich pozostałych operacji wymagających oleju o niskiej lepkości. Sprawdza się do pracy z metalami nieżelaznymi.

 • ECOCUT 3005. Produkt z grupy 3000, polecany do obróbki wszystkich węglowych i niskostopowych stali, stali automatowych, żeliwa, brązu, mosiądzu i innych metali nieżelaznych. Do zastosowania jako olej wrzecionowy w aplikacjach, gdzie jest zalecana odpowiednia klasa lepkości.

 • STRATUS 108 HC. Bezbarwny płyn obróbkowy o wysokiej stabilności  przeznaczony do honowania, szlifowania i polerowania taśmowego oraz obróbki skrawaniem stali niskostopowej, miedzi i aluminium. Produkt nadaje się do ostrzenia narzędzi z węglików spiekanych. Ogranicza  tworzenie się mgły olejowej.

 • ECOCUT 7 WS. To bezzapachowy olej o niskiej lepkości do szlifowania i ostrzenia węglików spiekanych przy zastosowaniu diamentowych kół szlifierskich oraz stali HSS przy użyciu kół CBN oraz ceramicznych. Może być stosowany także przy operacjach honowania oraz innych operacjach obróbki stali i metali nieżelaznych.

 • ECOCUT HS. Syntetyczny olej o niskiej lepkości, opracowany do szlifowania węglika spiekanego i stali HSS oraz do honowania. Może być również stosowany do wysokoobrotowych operacji szlifowania wszystkich rodzajów stali.

Oleje do obróbki elektroerozyjnej

Olej stosowany w obrabiarkach przeznaczonych do obróbki elektroerozyjnej (EDM) odpowiada za chłodzenie rozgrzanego materiału oraz usuwanie wiórów z obszaru iskrzenia. 

Szczególnie rekomendowanym produktem do takich zastosowań będzie ECOCUT 1520. Można go również stosować w obróbce wykańczającej, również zgrubnej. Nadaje się także do odtłuszczania powierzchni na zimno. 

Oleje do smarowania mgłą olejową (MQL)

Jedną z nowocześniejszych metod obróbki materiałowej jest smarowanie mgłą olejową (MQL). W tych zastosowaniach rekomendujemy produkty z gamy ECOCUT MIKRO oraz PLANTO MIKRO na bazie olejów estrowych lub alkoholi tłuszczowych. Zapewniają one dobre smarowanie, wyśmienicie się rozpylają i są bezpieczne w stosowaniu. Więcej informacji o produktach do tego typu zastosowania można znaleźć w artykule.

Menedżer Produktu ds. Przemysłowych Środków Smarnych / Środki do obróbki skrawaniem. Środki myjące. Aleksander Czerniuk jest doktorem nauk chemicznych, autorem pracy naukowej na temat obróbki powierzchni opartej na licznych badaniach praktycznych. Aleksander posiada 10-letnie doświadczenie we wdrożeniu środków smarnych w różnych branżach przemysłu, wypracowaniu nowych rozwiązań, rozwoju i wprowadzeniu na rynek produktów do smarowania, doradztwie technicznym. Przez ostatnie 6 lat zajmuje się środkami do obróbki metali.